Švédsko

Švédsko (švédsky: Konungariket Sverige) je štátnym zriadením parlamentná monarchia. Rozprestiera sa v severnej Európe na Škandinávskom polostrove. S rozlohou 450 295 km² je 5-tym najväčším štátom v Európe (54.miesto na svete). Napriek severnej polohe Švédska tu vo všeobecnosti prevláda mierne podnebie, aj vďaka Golfskému prúdu. Na severe však už je subarktické podnebie. Najvyšším vrchom vo Švédsku je Kebnekaise(2 104 m), ležiaci v Škandinávskych vrchoch. Hustota zaľudnenia je najvyššia v hlavnom meste Štokholm (257 obyv.na km²), v severných oblastiach Švédska je to len okolo 10 obyv. na km².

Pri ceste do Švédska ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Švédska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.

Štokholm (Stockholm) - hlavné mesto Švédska - prístav pri radnici

Štokholm, hlavné mesto Švédska je nazývaný Benátkami severu. Nádherné terakotové stavby kontrastujúce s vodou a nádhernou modrou oblohou sú krásnym živým obrazom, ktorý počas dovolenky v Štokholme môžete vidieť.