Civilizácia starovekého Grécka patrí k najstarším civilizáciám na svete. Nepochybne každého zaujmú jej pozostatky, ktoré môžeme počas dovolenky obdivovať aj v metropole Grécka – Aténach. Atény patria medzi ojedinelé historické mestá, ktoré si počas stoviek rokov zachovali svoju mystiku a historickú atmosféru.

Na jednej strane rušné mesto, v ktorom na každom kroku vidieť reštaurácie, bary a obchody, na druhej strane kopec historických pamiatok, ktoré dávajú vašej dovolenke skutočnú atmosféru. O histórii Grécka a samotných Atén by sa dala napísať kniha. Preto len spomeňme, že Gréci boli vynikajúci filozofovia, mudrci, milovali šport, hudbu i divadlo. Pamiatky na túto ich vášeň dodnes v Aténach cítiť.

Akropolis – kopec, na ktorom sa nachádzajú také známe pamiatky ako dórsky chrám Parthenon, obradný chrám Erechteion, chrám Niké alebo brána Propylaje. Počas dovolenky v Aténach musíte vidieť monumentálne Dionýzovo divadlo, Múzeum Akropolis, Byzantské múzeum, Národnú galériu, chrám Dia, či nádherné Národné záhrady. Je to len časť krásnych pamiatok a miest, ktoré počas dovolenky v Aténach môžete vidieť. Ak by ste si chceli kúpiť nejaký suvenír alebo niečo pre svojich blízkych, tak v Aténach nebudete vedieť kam skôr skočiť. Kopec rodinných obchodov na každom kroku ponúka nielen suveníry, ale aj topánky, oblečenie, šperky či iné umelecké predmety. Je si z čoho vyberať.

Počas dovolenky v Aténach preferujte autobusovú dopravu alebo taxík, jazdiť autom sa v preplnených cestách neodporúča. Aj autobusy aj taxíky sú veľmi lacné. Ubytovanie je komplikovanejšie v lete, hotely sú preplnené. Nájdete aj cenovo dostupnejšie hotely i takmer vo všetkých je výhľad na Akropolu.

Z jedál počas dovolenky v Aténach skúste grilované mäsko, musaku, gyros alebo grécky jogurt tzatziki. Kuchyňa Grékov je nielen chutná, ale aj zdravá. Nezáleží na tom, či poznáte históriu alebo nie. Počas dovolenky v Aténach ju totiž všade budete vidieť a cítiť. Atény sú mestom, ktoré sa oplatí navštíviť aspoň raz za život.