Benátky - dovolenkové destinácie, Taliansko

Taliansko, krajina, ktorá ponúka nespočetné množstvo dovolenkových destinácií. Či už na strávenie dovolenky letnej alebo zimnej, aktívnej i dovolenky plnej relaxu, luxusnej i kempingovej. Je len na Vás, akú si vyberiete. Oblasti východných Álp, ako sú južné Tirolsko alebo Dolomity, regióny pri oblúku Západných Álp s odľahlým údolím Aosty a mnohé územia v Apeninách ponúkajú veľa možností horolezcom i lyžiarom.

Milovníci prírody tu nájdu turistické chodníky v takmer nedotknutých horských terénoch a pekné prírodné parky. Najznámejšie strediská zimných športov sú Merano a Cortina d´Ampezzo v severnom Taliansku, dejisko Zimných olympijských hier 1956. K národným parkom, ktoré sa rozprestierajú na 8% povrchu krajiny a sú chráneným prírodným územím, patria Gran Paradiso v Alpách, prírodné parky v Abruzzách a Pollino v Kalábrii.

Dovolenku pri mori možno stráviť v Taliansku na plážach západného pobrežia Stredozemného mora aj na pobreží Jadranského mora. Medzinárodné turistické strediská sa nachádzajú okolo Rimini (v severnej časti Jadranského mora) a na svetoznámom pobreží Ligúrskeho mora pri Janove. Obľúbené sú aj pobyty na ostrovoch Elba, Ischia, Capri a Sardínia.

Taliansko je zároveň klasická krajina s obrovským množstvom kultúrnych a historických pamiatok siahajúcich od antiky po modernú dobu, z ktorých mnohé UNSECO zaradilo do zoznamu svetového kultúrneho prírodného dedičstva. Patrí k nim najmä „večné mesto“ – Rím. Okrem pôsobivých stavieb z predkresťanského obdobia, ako je Forum Romanum alebo Koloseum, sa môže pochváliť aj nespočetnými kostolmi a majstrovskými dielami renesančnej i barokovej architektúry. Návštevníkov Ríma lákajú aj múzeá a galérie s umeleckými zbierkami zo všetkých epoch bohatej talianskej histórie. Významné centrá renesančného umenia sa nachádzajú vo v Toskánsku, najmä vo Florencii, milovníci umenia považujú za pokladnice umenia aj mestá Siena, Pisa s preslávenou šikmou vežou. Benátky, mesto na lagúnach, sú stále symonymom romantiky. Mnohých turistov lákajú aj veľkomestá Miláno a Neapol. Svedectvom toho, že juh Talianska sa oplatí navštíviť nielen pre radosti z kúpania, sú mnohé archeologické nálezy napríklad na Sicílii.

Taliansko každoročne navštevujú aj početné skupiny turistov z celého sveta za účelom návštevy Vatikánu. Pútnikov lákajú predovšetkým mimoriadne vzácne pamiatky – Chrám sv. Petra, Námestie sv. Petra, Vatikánske múzeá a galérie s nesmiernymi kultúrnymi pokladmi, Stanze s Raffaelovými freskami, Sixtínska kaplnka so svetoznámymi Michelangelovými nástennými maľbami.
Obľúbeným miestom turistov je aj miništát San Marino a jeho hlavné mesto s historickými opevneniami, vládnou budovou a bazilikou. Lákadlami pre turistov, ktorí sem prichádzajú najmä z letovísk pri Jadranskom mori v rámci jednodenných výletov, sú aj obchody s lacným alkoholom, obuvou, elektronikou a bicyklami.

Obľubené sú okrem pobrežia i ostrovy, predovšetkým Sardínia, Sicília, Elba, Capri a mnohé iné. Rovnakej obľube dovolenkujúich sa tešia i talianske mestá dýchajúce históriou. Florencia, Neapol, Benátky, Bolgna, Milano... a predovšetkým "večné mesto" Rím, ktorý každoročne privíta státisíce turistov.