Stintino, Sardínia - Dovolenka v Taliansku

Sardínia oplýva množstvom vskutku krásnych miest a bývalá rybárska dedina Stintino je bezpochyby jedným z nich. Stintino, malebný prístav s okolitými azúrovými plážami a zaujímavou prírodou i pestrým podmorským životom vám iste učaruje.

Stintino sa nachádza sa severozápade Sardínie a táto lokalita je spolu s neďalekým mysom Capo Falcone právom považovaná za raj pre svoju prírodnú krásu a pokojnú atmosféru. 

Každému návštevníkovi dozaista učaruje pláž La Pelosa. More je tu neuveriteľne krásne, čisté a azúrová farba tu má toľko odtieňov, že ich snáď ani je je možné spočítať. Atraktívna pláž La Pelosa je právom považovaná za jednu z najkrajších pláží nielen na ostrove Sardínia, ale dokonca v celom Taliansku! Tí, ktorí ju mali šancu vidieť tento výrok iste potvrdia...

Stintino je bývalou rybárskou obcou, čoho pozostatky tu pretrvali až do dnešných dní. Miestni obyvatelia sú hrdí na tradíciu svojej dedinky, čoho dôkazom sú fotografie s rybárskou tématikou, ktoré nájdete vyvesené na domoch v uličkách Stintina. Dodávajú mu osobitú atmosféru a dajú spomenúť na históriu a spôsob obživy starých Sardínčanov.

Oblasť Stintina je neuveriteľne rôznorodá, a to je azda jej najväčším čarom. Azúrové more a biele pláže dopĺňajú makchie, rozprestierajúce sa na priľahlých kopcoch, po výstupe na ktoré vás čaká úchvatný pohľad na šíre Stredozemné more v plnej kráse. Pokojné more Asinarského zálivu strieda búrlivý príboj na skách Capo Falcone vzialených vzdušnou čiarou len niekoľko destiatok metrov.

Vedeli ste, že Makchia (tal. Macchia) je najčastejším vegetačným typom stredomorskej oblasti? Jedná sa o sekundárny typ mediterránej vegetácie, ktorá nahrádza stále zelený mediteránny les.  Makchia je krovitý ekosystém, pričom ju delíme na vysokú makchiu, kde kry dosahujú výšku až do 5 m, a nízku makchiu, kde dosahujú kríky do 2 m. Makchie sú obľubenými príbytkami najmä pre divé prasa (tal. cinghiale).

Stintino je kúzelným miestom. Ráno tu natrafíte na rybárov, domácich zeleninárov a ovocinárov, večer na remeselníkov, umelcov, predajcov suvenírov i tradičných kulinárskych pochúťok. Počas celého dňa sa tu však stretnete s úsmevom a pokojnou priateľskou atmosférou. Večerné posedenie v reštaurácii, či bare s výhľadom na svetielkujúcu marínu je nezabunuteľné.