Tradičným dovolenkovým letoviskom je grécky ostrov Rhodos nachádzajúci sa v Egejskom mori. Je najväčším z Dodekanézskych ostrovov. Rozprestiera sa na ploche 1398 km² a každoročne privíta mnohých dovolenkujúcich. Táto dovolenková destinácia je podobne ako ostatné grécke ostrovy opradená mnohými mýtami. Vraví sa, že Boh Slnka chýbal pri delení teritória a ostatní bohovia na neho zabudli...

Keď to Zeus zistil, navrhol urobiť nové delenie. Žiadal, aby mu pridelili len jeden konkrétny ostrov, ktorý videl pomaly vystupovať z morských hlbín. Ostrov, ktorý mal na mysli bol práve ostrov Rhodos, miesto, kde sa dá užívať slnko takmer celý rok. Mýtmi opradený štvrtý najväčší grécky ostrov je akýmsi pomyselným mostom medzi východom a západom. Rhodos, obľúbený u širokého spektra dovolenkujúcich,  je presýtený pamiatkami z rôznych historických období. Ostrov, o ktorý sa bili Arabi, Gréci, Janovčania i Johaniti.

Zaujímavosťou je, že... najskôr bol ostrov pod nadvládou Egypťanov, následne Turkov a Talianov, no gréckym ostrovom sa stal až v r. 1947. Spomedzi zmesi kultúr ho poznamenala predovšetkým kultúra rytierskeho rádu Johanitov.

Ostrov Rodos má skutočne priezračné more. Je tak čisté, že vidíte najmenšie detaily na jeho dne, môžete tak pozorovať zhluky malých rybičiek, občas sa vám okolo tela alebo nôh otrie väčšia ryba. Ostrov Rhodos je rajom pre milovníkov zvierat a čistého kúpanie, zlaté pláže, na ktorých sa môžete dosýta nabažiť slnečných dní. Rhodos je totiž slnečným ostrovom. 300 dní v roku je slnečných, od jari až do jesene tu je obdobie nepretržitého striedania teplých dní a romantických vlhkých večerov, kedy sa môžete za svitu mesiaca prechádzať v osviežujúcim vetríku po pláži.

Na Rhodose vás čakajú zelené kopce, na ktorých doslova bujnie život. Kozy aj ostatné domáce zvieratá sa po ostrove Rhodos voľne prechádzajú. Demonštrujú tak jeho mierumilovnosť a pokojnú atmosféru. Preto je tiež Rhodos skvelým miestom na strávenie pokojnej a pohodovej dovolenky. Rhodos, to je Slnko, voda, zeleň, východ a západ slnka, krásne a nezabudnuteľné panorama, ktoré by nerobilo hanbu žiadnemu fotoalbume z dovolenky.

Mesto Rhodos oplýva kozmopolitnou atmosférou s nádychom  romantiky. Je mestom s obrovským historickým bohatstvom a preto, ho takmer každý, kto trávi dovolenku na tomto ostrove navštívi. Ak sa chcete dostať do jeho centra, musíte prejsť cez Mandraki - marínu s pestrou plejádou jácht a lodí. Hovorí sa, že práve na tomto mieste stál Rhodský kolos - bronzová socha boha slnka Hélia, jeden zo siedmich divov sveta. Kolos bol zemetrasením zničený a dnes na jeho mieste stoja často fotografované symboly mesta - sochy jeleňa a lane.

V starom meste obohnanom mohutnými hradbami so siedmimi vstupnými bránami čaká na návštevu turistov Palác Veľmajstrov, Ulica rytierov, celých 8 km² spleti impozantných domov, úzkych kamenných uličiek, vysokých múrov. Po prechádzke za históriou a po oddychu v upravených záhradách a parkoch sa určite radi potúlate po hlavnej - Sokratovej ulici, plnej obchodov s najrôznejším tovarom.

Na Rhodose sa dovolenkujúci turista zaručene nenudí! Keď sa nasýti histórie, môže sa pustiť do objavovania prírodných krás ostrova. Nie veľa gréckych ostrovov sa môže pochváliť tým, že jeho brehy obmývajú dve moria - Rhodos je jedným z nich. Jeho východné brehy končia v Stredozemnom a západné v Egejskom mori. Stredom ostrova sa tiahne horský hrebeň s najvyššou horou Atavyros (1215 m n. m.).

Ixia, Ialysos, Kremasti - to je len pár oblastí či dedín, ktoré vypĺňajú severozápadné pobrežie.

Na ostrove Rhodos je veternejšie, preto sa teší obľube surferov, či novinke kiteboardingu. Východná - stredozemná časť sa pýši niekoľkými kozmopolitnými aj kľudnými letoviskami, či preslávenými plážami - Kalithea, Faliraki, pláž Antony Queen, Afandou, Kolymbia, pláž Tsambika, Stegna a mnoho ďalších.

Stegna je malebné malé letovisko ležiace v zátoke chránenej vysokými skalami, kde priezračné more kontrastuje so zlatistým pieskom na plážach. Dovolenkové letovisko si zachovalo pôvodný ráz s typickou atmosférou gréckej dediny.

Od pokojnej dedinky Stegna je najbližšia väčšia dedina Archangelos vzdialená asi  4 km. Z Archangelosu jazdí autobus niekoľkokrát denne do hlavného mesta Rhodos alebo do Lindosu. Presne v polovici cesty medzi hlavným mestom Rhodos a vyhľadávaným Lindosom vyrástlo typické turistické letovisko Kolymbia – obľúbená dovolenková destinácia. Príjazdová cesta je lemovaná 3 kilometre dlhou alejou eukalyptových stromov a v centre nájdete niekoľko taverien, obchodíkov aj barov, pričom zóna hotelov je v pokojnejšej časti dedinky. Pláže letoviska rozdeľuje na dve časti rybárske taverna Limanaki.

Obe časti pláže sú piesočnato-kamienkové a okraje lemujú oblé skaly, ktoré chránia záliv pred vetrom. Dovolenkujúcim sa ponúka sa tiež možnosť vyskúšať golfové ihrisko pri Afandou, navštíviť vodný park neďaleko Faliraki, poprechádzať sa po Petaloudes (známe Údolie motýľov) alebo si zájsť k Prasonisi, najjužnejšiemu bodu ostrova, kde sa opäť spája Egejské more so Stredozemným. Prasonisi je skutočným rajom pre tých, ktorí majú radi aktívnu dovolenku a surfistov z celej Európy.

K najatraktívnejším miestam ostrova patrí Lindos nachádzajúci sa v juhovýchodnej časti. Dominantou tohto mesta je akropola s Chrámom bohyne Athény, s nádherným výhľadom na zátoku sv. Pavla. Na Rhodose sa stretnete i s tradičnými malými dedinkami s typickou egejskou architektúrou. Každoročne sem prichádzajú tisícky dovolenkujúcich turistov odhaliť tento historický poklad. Rhodos im ponúka množstvo miest, ktoré treba vidieť...

Atrakcie na ostrove Rhodos:

  • CELODENNÝ OKRUH OSTROVOM - prehliadka historického mesta Lindos a jeho akropoly, obed v dedine Embona, ktorá je známa svojou produkciou hrozna a výrobou vína a návšteva Údolia motýľov je príjemným spestrením dovolenky na Rhodose.
  • Ostrov Symi a Panormitis - plavba trvajúca približne hodinu a trištvrte. Návšteva mestečka Symi spojená s prehliadkou a voľným programom. Po návšteve hlavného mesta Symi je častou i zasstávka v kláštore Panormitis.
  • TURECKO - výlet autobusom / loďou do tureckého Marmarisu. Ozvláštnením je i zastávka v dielni na výrobu kožených výrobkov a v zlatníctve s možnosťami nákupov, či návštevou bazáru.
  • GRÉCKY VEČER - večer plný zábavy v sprievode gréckej hudby, tanca a dobrého jedla je obyčajne vydarenou bodkou dovolenky na Rhodose.