Kréta je celkovo piatym najväčším ostrovom spomedzi ostrovov v Stredozemnom mori a najväčším gréckym ostrovom. Už dlhoročne je jedným z hlavých dovolenkových lákadiel Grécka i Stredomoria.

Kréta, ako najväčší ostrov Grécka, má vrátane malých okolitých ostrovčekov takmer 8350 km2. Dĺžka Kréty sa uvádza 250 km, šírka Kréty je premenlivá, pohybuje sa od 12 km do 60 km. Najužšia je Kréta v mieste Irapetry a najširšia je Kréta pri Heraklione.

Kréta je ideálnym miestom na strávenie skvelej dovolenky v Grécku. Ostrov Kréta ponúka kilometre nádherných pláží s najčistejšou vodou v Európe. Na ostrove Kréta nájdeme mohutné horské masívy s hlbokými roklinami, malé ostrovy a mnoho pokladov z histórie niektoré staršie než 2000 rokov. Každý si tu môže naplniť predstavy o svojej najkrajšej dovolenke.

Ostrov Kréta vonia pomarančovníkmi, tymiánom a divokými kvetmi a Kréťania komponujú mantinades, hrajú na lýre, vyrábajú víno a raki, tancujú krétske pentozali. Originálne ručne tkané koberce, keramika, či výrobky dreva sú obľúbenými suvenírmi z dovolenky na Kréte. Jej obyvatelia sú už po stáročia známi svojou pohostinnosťou, je to ich národný rys, povýšený na zákon.

Tip pre vás! Ku Kréte patrí aj malý ostrov Gavdos, ktorý je najjužnejšou pevninou Európy a ktorý si doteraz zachoval svoj panenský ráz. Ľahko sa tam dostanete loďou z letoviska na juhu Kréty z Paleochora. Plavba trvá viac ako 4 hodiny. Nájdete tu panenské pláže so zaujímavými skalnými útvarmi zvanými Tripiti. 

Návštevníci, ktorí počas dovolenky radi navštevujú historické pamiatky si tu prídu na svoje, pretože sa tu nachádza množstvo horských kostolíkov a kláštorov. Súčasne je Kréta nesmierne inšpirujúcim gréckym ostrovom... a počas dovolenky v jej náručí možno takpovediac cestovať v čase.

História a mýty hovoria o kráľovi Minoovi, o statočnom hrdinovi Théseovi a o hrôzostrašnom Minotaurovi ... Palác Knossos a Festos, vyhľadávané miesta dovolenkujúcich túžiacich po poznaní, dosvedčujú i dnes slávnu históriu ostrova. Kréta je domovom hrdých a nezávislých ľudí, ktorí museli mnohokrát v minulosti hľadať úkryt vo svojich divokých horách. Vzdorovali vpádu Benátčanov, Turkov, či nemeckých výsadkárov.
Návštevníci Kréty budú určite súhlasiť s výrokom nemeckého spisovateľa gréckeho pôvodu Johannesa Gaitanidese: "Kréta, tá najstaršia Európa, s mladým národom, prekypujúcim vitalitou a originalitou, rovnako nenásytne vo svojom hlade po živote ako nerozvážne v jeho premrhávaní. Hoci sa k nemu viaže toľko dejinných škvŕn, ani únava ani stopy vyčerpania na ňom nie sú viditeľné. "

Vedeli ste, že...? Ostrov Kréta je rodiskom Dia? Dia, otca bohov a taktiež je nazývaná ostrovom bratov Daidala a Ikara. Kréta je súčasne najjužnejším kútom Európy! Je miestom so starovekou antickou históriou, ktorá na Vás dýcha na každom kroku.

Ostrov Kréta má nielen veľmi úrodné údolia, ale aj mohutná pohoria a náhorné planiny. Na západe je to pohorie Lefkas Ori, v strednej časti pohoria Ida s najvyššou horou ostrova Psiloritis vysokú 2456 m nad morom a na východe pohoria Lassithi a Sitia.
Krajina telom i dušou, obmývaná krištáľovými vodami dvoch morí - Krétskym na severe a Líbyjským na juhu. Je dlhoročne vyhľadávanou destináciou poznávacích dovoleniek i miestom oddychu. Slnko, ktoré tu žiari 3000 hodín ročne zalieva olivové háje, vinohradov, úrodných polia i dlhé pláže a stráca sa medzi vrcholkami hôr, kaňonov a v početných jaskyniach. Mnoho návštevníkov Kréty rado kombinuje pobyt v horách s pobytom pri mori. Niektoré prímorské letoviská na juhu Kréty ako napríklad Paleochora, Sougia, Agios Roumeli, Chora Sfakion a Plakias sú ideálnym miestom, odkiaľ sa dajú ľahko prevádzkovať vychádzky do hôr.

Existujú dve podoby ostrova: notoricky známy sever pretkaný modernými hotelovými komplexmi, aquaparkmi, rušnými letoviskami s typickou dovolenkovou atmosférou a nočným životom. Úplne odlišná tvár ostrova sa pred Vami objaví, keď podľahnete pokušeniu a cez vnútrozemie sa zatúlate na juh preslávenej Kréty. Ak sa necháte zlákať juhom, nájdete miesta, kam dodnes nezavítali hlučné masy turistov a prežijete tu úplne iný druh dovolenky.

Na každom metri je cítiť pokoj, romantika a skutočné Grécko. Rozhodnutie je len na Vás. Asi 67 km východne od Heraklionu leží Agios Nikolaos, malebné prístavné mestečko, známe aj malým jazerom, zvaným "Voulismeni" priamo v centre mesta. Údajne si práve tu užívala kúpeľ bohyňa Aténa.

Mesto hľadí do zálivu so skalnatým ostrovom Spinalonga, ktorý slúžil v rokoch 1903-1957 ako kolónia pre malomocných. Agios Nikolaos vyrástlo v časti ostrova, kde je najkratšia vzdialenosť zo severného na južné pobrežie.

Cestou na juh, naprieč vysokými horami dôjdete do mesta Ierapetra, ktoré je považované za najjužnejšie mesto v Európe. Bolo jedným z najdôležitejších miest antickej Kréty. Dávne časy dnes pripomína benátska pevnosť Kalesi (v 17.storočí zrenovovaná Turkami), vypínajúca sa nad prístavom, mešita s minaretom na námestí starého mesta a pamiatky v archeologickom múzeu. Hovorí sa, že v meste prenocoval i Napoleon počas svojej cesty do Egypta. Dnešná Ierapetra je moderným mestom s 12 000 obyvateľmi, dlhou promenádou s obchodmi, ktorá lemuje pobrežie Líbyjského mora. Moderné mesto, ktoré však dýcha atmosférou domácich hrdých Kréťanov.

Smerom na východ sa až po mestečko Makris Yialos vinie nádherné pobrežie členené malými zálivmi s pieskovými i kamienkovými plážami: Kutsunari, Ferma s píniovými lesmi, Agia Fotia, Galini, Achlia, Mavra Kalympo, Analipsi. Smerom do vnútrozemia sa vlnia úzke cesty do kopcov lemované olivovníkmi, ktoré klesajú do údolí s úrodnými citrusovými plantážami, aby opäť vystúpili po strmých horách, týčiacich sa nad početnými zálivmi. V pôvodných horských dedinkách majú ľudia svoj svet a život plynie pokojným tempom. Domáci sa tu dožívajú vysokého veku a na každom kroku sa môžete presvedčiť, ako pevne sú spätí s tradíciami svojho ostrova.

Vydajte sa jeden večer napríklad do horskej dedinky Anatoli. Navštívte miestny miniatúrny kostolík, zapáľte sviečku so spomienkou na svojich blízkych a doprajte si večeru v jednej z typických taverien s vynikajúcou kuchyňou.

Tip na výlet Len 15 km od pobrežia Ierapetry je vzdialený ostrov Chrissi, povestný unikátnym cédrovým lesom. Jeho biele pláže a tyrkysová lagúna silne pripomínajú kúpanie v Karibiku.

Pre tých, ktorí počas dovolenky radi poznávajú miestu históriu, je ideálnou destináciou na výlet za pamiatkami z dôb minojskej civilizácie a za ruinami palácov (Kato Zakros). Za teplými vlnami Líbyjského mora, za exotikou pláží, za veternými mlynmi Lassithi, za novými cestovateľskými zážitkami. Južná Kréta si vás pripúta a určite zatúžite vrátiť sa počas ďalšej dovolenky späť...

Atrakcie Južná Kréta:

  • Spinalonga - výlet na malebný ostrov so zastávkami pri zrúcanine benátskej pevnosti a liečebne pre malomocných. Na pláži Kolokithia čas na kúpanie a obed, zastávka v Agios Nikolaos.
  • Ostrov Chrissi – dovolenku ozvláštni táto plavba na jedno z najjužnejších miest Európy, kde uvidíte unikátny cédrový les a pláže s bielym pieskom. V okolí ostrova objavíte krásny podmorský svet s veľkým množstvom mušličiek (ich zbieranie je však zakázané).
  • Palác Knossos – tradičným výletom počas dovolenky na Kréte je výlet do hlavného mesta a paláca Knossos, kde prehliadky prebiehajú za asistencie sprievodcov. Okružná prehliadka Heraklionu a voľný čas.
  • VILLAGE TRIP - celodenné autobusové putovanie za najkrajšími dedinkami vo vnútrozemí východnej Kréty - Kritsa, Prin, Kalamafka a Anatoli.
  • JEEP SAFARI – dobrodružstvo na dovolenke môžete zažiť objavovaním divočiny Kréty, zatiaľ nezasiahnutou masovým turizmom, kde sa zastavil čas. Cesta po vrcholoch Thripi (1475 m) s výhľadom na more je jedinečným zážitkom. Obed v dedinke Mochlos, odkiaľ sa pokračuje vinicami a olivovými hájmi cez tradičné dediny do zátoky Tholos, kde je možnosť sa aj okúpať.