Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (alebo skrátene Veľká Británia) leží v západnej Európe na Britských ostrovoch. Obmýva ho Atlantický oceán, Severné more, Keltské more a Írske more. Od kontinentálnej Európy ho oddeľuje Lamanšský prieliv, naopak spojuje ho Eurotunel. Ten zabezpečuje priame železničné spojenie medzi Londýnom a pevninskou Európou. Spojené kráľovstvo sa delí na Anglicko, Škótsko, Severné Írsko a Wales. Povrch krajiny je prevažne tvorený nížinami, väčšie pohoria sa nachádzajú najmä v Škótsku. Najvyššou horou Spojeného kráľovstva je Ben Nevis (1 344 m n. m.).

Spojené kráľovstvo je konštitučná monarchia, na čele vlády je premiér. Parlament je dvojkomorový, skladá sa z Dolnej komory (House of Commons) a z Hornej komory (House of Lords). House of Commons tvoria členovia parlamentu, ktorý sú volení v priamych voľbách. House of Lords je komora zložená na dedičnom princípe, jej členmi sú lordi a šľachtici. Hlavou štátu je kráľovná, ktorá vykonáva prevažne reprezentatívnu úlohu. Súčasnou panovníčkou je Alžbeta II., ktorá nastúpila na trón v roku 1952 a korunovaná bola v roku 1953.

Wales leží na polostrove v stredozápadnej časti Spojeného kráľovstva. Názov Wales pochádza z germánskeho slova Walha, ktoré znamená "cudzinec" alebo "cudzí". Wales má rozlohu približne 20 779 km2 a žije tu okolo 2 903 085 obyvateľov, pričom najväčšia koncentrácia je v oblasti miest Cardiff, Swansea a Newport. Povrch Wales-u je prevažne hornatý, s najvyššou horou Snowdon (1085 m). Tamojšie hory vznikli behom poslednej doby ľadovej. V západnom Walse sa nachádza Kambrické pohorie, na ktoré nadväzuje na juhu pohorie Brecon Beacons. Národnou kvetinou Welsu je narcis, ktorý si obyvatelia 1.marca, na deň sv. Davida pripevňujú na odev.

Anglicko je najľudnatejšia (50,1 miliónov) a najväčšia (130 395 km2) časť Spojeného kráľovstva, rozprestierajúca sa v centrálnej a južnej časti Veľkej Británie. Povrch Anglicka je prevažne nížinatý, na severe sa však nachádza pohorie Pennines. Západne od pohoria sa nachádza oblasť s národným parkom Lake District, kde leží aj najvyšší vrch Anglicka Scafell Pike. Anglicko získalo názov podľa najväčšieho z germánskych kmeňov, ktoré osídľovali územie v 5. a 6. storočí - Anglov. Najznámejšie mestá nachádzajúce sa v Anglicku sú: Birmingham, Bristol, Cambridge, Leeds, Liverpool, Londýn a Manchester.

Škótsko sa nachádza v severnej časti Britských ostrovov, kde sa tiež rozkladá na ďalších 790 ostrovoch. Najvyšším pohorím je Škótska vysočina (Highlands), kde sa nachádza aj najvyššia hora Spojeného kráľovstva Ben Nevis (1344 m). Jazerá sú tu ľadovcového pôvodu, najväčšími sú Loch Lomond (tiež prírodná rezervácia), Loch Ness (známa Lochneskou príšerou) a Loch Awe. Klíma je ovplyvnená Golfským prúdom, ktorý pôsobí od západu z Atlantického oceánu a preto sú tu mierne a vlhké zimy a chladnejšie letá. Najväčšími mestami v Škótsku je Glasgow a Edinburgh. Najnavštevovanejšími miestami v Edinburghu je najmä Staré a Nové mesto a Edinburghský hrad, ktorý je známym miestom vďaka strašidlám a bosorkám.

Severné Írsko je tiež súčasťou Veľkej Británie, hoci sa nachádza na severovýchodnej časti ostrova Írsko, kde na juhu susedí s Írskou republikou. Na území Severného Írska sa nachádzajú pohoria Sperrin Mountains, z rozsiahlymi zásobami zlata, Mourne Mountains (žula) a čadičová plošina Antrim. Najvyšším bodom je Slieve Donard (848m). V Severnom Írsku je 5 miest: Belfast, Lisburn, Newry, Derry, Armagh.

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny: Veľká Británia - Great Britain - United Kingdom
Hlavné mesto: Londýn (London)
Rozloha: 243 610 km²
Počet obyvateľov: 63 395 574 (2013)
Hustota zaľudnenia: 260 obyv./km²
Mena: britská libra  (GBP)
Časové pásmo: SEČ-1