Veľká Británia

Doprava v Londýne

Nepoznám nikoho, kto by aspoň raz v živote nezatúžil navštíviť Londýn. Pokiaľ sa do tejto metropoly chystáte prvýkrát, určite nebudete chcieť minúť MUST SEE atrakcie, ako napríklad Buckingham Palace, bláznivé Camden Town alebo starý dobrý Big Ben. Najdôležitejšou vecou však zostáva doprava, ktorá sa môže zdať komplikovaná a aby sme boli úprimní, na rozdiel od MHD v Bratislave si tu budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka a my Vám dáme tipy, aby to bolelo čo najmenej!

Ako sa nestratiť v Londýne

Keď už konečne dorazíte do Londýna, máte na výber z 2 možností, ako začať objavovať mesto; buď doň skočíte bez rozmýšľania a naplno, alebo sa budete postupne a s rozvahou vnárať dnu. Príjemnejšie a menej bolestné je určite pomalé splývanie s prostredím, pretože napriek tomu, že Londýn nie je od Slovenska tak ďaleko, takmer všetko tu funguje inak. Viac hluku, viac ľudí a hlavne všetci jazda vľavo. Blázni. :-)

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (alebo skrátene Veľká Británia) leží v západnej Európe na Britských ostrovoch. Obmýva ho Atlantický oceán, Severné more, Keltské more a Írske more. Od kontinentálnej Európy ho oddeľuje Lamanšský prieliv, naopak spojuje ho Eurotunel. Ten zabezpečuje priame železničné spojenie medzi Londýnom a pevninskou Európou. Spojené kráľovstvo sa delí na Anglicko, Škótsko, Severné Írsko a Wales. Povrch krajiny je prevažne tvorený nížinami, väčšie pohoria sa nachádzajú najmä v Škótsku. Najvyššou horou Spojeného kráľovstva je Ben Nevis (1 344 m n. m.).

Dovolenka vo Veľkej Británii sa väčšinou spája s návštevou Londýna, ktorý je jednou so svetových metropol a jedným s najnavštevovanejších miest na svete. Je sídlom množstva kultúrnych, historických pamiatok, divadiel, palácov a múzeí. Pri návšteve Londýna určite zaraďte do svojich plánov Buckinghamský palác, Westminster s Westminsterským opátstvom, Clarence House, známe mosty London Bridge a Tower Bridge, Vedecké múzeum, Prírodovedné múzeum, Britské múzeum a Národnú galériu. Samozréjme tu nájdete aj múzeum Madame Tussaud's, Zoo a nezabudnite sa odviesť typickým červeným Doubledeckerom a taktiež poprechádzať sa po Hyde parku. Ale Spojené Kráľovstvo to nie je len Londýn...

Pri ceste do Veľkej Británie sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Veľkej Británie, by mal byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.

Cesta do Škótska, Veľká Británia

Už presne neviem ako sa zrodila myšlienka precestovať v roku 2004 Škótsko. Vo svojich pútnickych chúťkach som totiž vždy inklinoval skôr ku krajinám na východ od Slovenska. Ale na začiatku je vždy túžba. Tá postupne rastie a ja zrazu stojím niekde pri ceste a mávam na vodičov. Vo chvíli, keď za chrbtom ucítim svetlo brzdových svetiel, je to signál začiatku ďalšieho príbehu.