Dahab je egyptské letovisko rozprestierajúce sa na severovýchodnom pobreží Sinajského polostrova v Akabskom zálive. Slovo Dahab znamená v arabčine "zlato". Označenie dostalo zrejme pre sýto zlaté pláže a farbu oblohy tesne po západe slnka. Dahab je ideálnym miestom pre potápanie - koralové útesy sú vzdialené len niekoľko metrov od brehu. Asi 7 kilometrov odtiaľ sa nachádza slávna potápačská lokalita Modrá diera. Oblasť je vhodná aj pre windsurfing a jachting.

Mladí turisti s plnou hlavou predstáv, s batohmi na chrbte a bohémsky rozviatymi vlasmi, ale aj dovolenkujúce rodiny s deťmi, majú niečo spoločného. Ideálnou voľbou, kde stráviť pár dní dovolenky, je pre nich Dahab, mesto vzdialené 80 km od Sharm El Sheikhu.

Dahab znamená v preklade "zlato". Drahý kov sa tu ťažil v minulosti v dobách, keď bol Dahab ešte len beduínskou dedinou. Typické hlinené domčeky, kozy a ťavy sa práve vďaka ťažbe zlata v horách premenili na jedno z centier turistického ruchu v Egypte.

Dovolenkové letovisko Dahab, EgyptDovolenkové letovisko Dahab, Egypt - "Dahab, Sinai, Egypt (2056153184)" by jay8085 - Dahab, Sinai, Egypt. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons

Letovisko Dahab je medzi turistami obľúbené aj preto , že si môžete vyraziť do ulíc len tak v plavkách a nikto vás nebude odsudzovať za nemravnosť, väčšina návštevníkov sem nechodí len kvôli tomu. Dahab je totiž jednou z najkrajších destinácií kvôli podmorskému svetu.

Medzi najčastejšie športové aktivity patrí windsurfing. Silný a prudký vietor vytvára ideálne podmienky na to vziať dosku a užiť si surfovanie na vlnách. V niektorých zálivoch sa navyše "pestuje" aj freestyle, teda voľný štýl, kde skúsený windsurfer môže ukázať svoje schopnosti a predviesť triky, ktoré mu vybudujú postavenie a prestíž aspoň medzi ostatnými súpermi.

Ak turisti patria medzi pokojnejšie typy a na dovolenku nechodia súperiť s vetrom a prírodnými živlami, ale napriek tomu ich láka more, môžu využiť potápanie, alebo len šnorchlovanie. K tomuto účelu je v Dahabe niekoľko potápačských škôl, kde si zdokonalíte svoje schopnosti, a potom už nič nebráni priamemu splynutiu s Červeným morom. Medzi najobľúbenejšie miesta na potápanie patrí chránený Majákový útes alebo Záhrada úhorov, kde žijú už spomínaní tvorovia v kolóniách a rozhodne stojí za to ich vidieť.

Kto nie je fanúšikom mora a podvodný svet ho nezaujíma, môže preskúmavať miestnu faunu a flóru z chrbta tiav, koní, alebo pohodlnejšie - prenajať si džíp a prejsť si Dahab podľa seba. Navštíviť kláštor Sv. Kataríny alebo horu Sinaj určite nie je zlý nápad ako stráviť jeden z horúcich dní slnečnej dovolenky v Dahabe.

V Dahabe si každý nájde to svoje. Pomyselne sa totiž delí na dve časti. Prvou z nich, Dahab City, je plná luxusných hotelov a prekrásnych pláží. Takáto kombinácia priamo zvádza k romantickej dovolenke all inclusive. Druhá časť - Asála, je vhodná skôr na kempovanie a dobrodružstvám s batohom na chrbte. Pri troche šťastia sa dá preniknúť do pôvodného života a zvykov beduínov, ktorých je tam v súčasnosti minimum, napriek tomu sem tam na nejakého narazíte.

O Dahabe je známe že je jedným z najtolerantnejších miest, čo sa turistov zo západu týka. Slečny v bikinách preto nepohoršujú a pôvodní obyvatelia sa radšej kochajú pekným výhľadom, ako by robili problémy. Takže stačí zbaliť opaľovacie krémy, šnorchel, batoh a balenú vodu a vydať sa za krásami Dahabu a pobreží Červeného mora.