Letovisko Taba je najsevernejšou oblasťou červenomorskej riviéry. Túto malú dedinu môžete nájsť pri severnom výbežku zátoky Aqaba, známej aj ako Akkabský záliv. Je zároveň najrušnejším hraničným prechodom do susedného Izraela. Turistická oblasť sa nachádza južne od Taby a je tvorená pásom veľkých luxusných hotelov a rekreačných stredísk. Z druhej strany Tabu ohraničujú horské chrbty. Taba je ideálnym dovolenkovým miestom nielen pre vyznávačov potápania, ale aj pre pokojný odpočinok a kúpanie.V Tabe nájdete i nové púštne golfové ihrisko.

Taba poskytuje výborné možnosti na potápanie, je ideálnym miestom pre výlety do Jordánska a Izraela. Ak chcete navštíviť Jeruzalem, vyskúšať kúpanie v Mŕtvom mori alebo navštíviť najvyhľadávanejšie miesto Jordánska - skalné mesto Petra, potom je Taba tým správnym miestom.

Taba, EgyptLetovisko Taba, Egypt - "Taba Heights Hyatt R03" by Marc Ryckaert (MJJR) - Own work. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Nečakajte, že tu narazíte na historické pamiatky - Taba bola predtým osídlená len hŕstkou beduínov. Po Šesťdňovej vojne v roku 1967 zabrali Izraelčania pásmo Gazy a s ním aj Tabu, kde začali s výstavbou moderných hotelov a zábavných centier. Po dlhých rokovaniach bola nakoniec Taba vrátená Egyptu v roku 1988. "Na oplátku" môžu Izraelčania stráviť v Tabe až 48 hodín bez víz, takže sa nie je čomu diviť, že je Taba obľúbeným víkendovým cieľom izraelských turistov (či už za potápaním alebo za zábavou v miestnom kasíne v hoteli Hilton).

Pretože Taba bola pred tým len beduínskou dedinou, neexistovala tu žiadna dopravná infraštruktúra. Dnes sa tu ale nachádza medzinárodné letisko Taba, dopravu do centra zaisťujú transfery. Môžete tiež letieť do Eilatu, ktorý síce leží v Izraeli, ale je od Taby vzdialený len asi 10 kilometrov.

Ak budete chcieť cestovať po okolí, odporúčame mesto Petra v Jordánsku, ktoré sa prezýva Ružové mesto a vyzerá ako vylúpnuté zo skaly. Kláštor svätej Kataríny pochádza zo 4. storočia a aj dnes je stále obývaný mníchmi. Predpokladá sa, že stojí na mieste, kde Mojžiš uvidel horiaci ker. Môžete navštíviť aj pokojné mestečko Dahab, ktoré bolo tiež skôr len beduínskou osadou, dnes je ale skôr cieľom mladých turistov ("batôžkarov"). Ak budete v Tabe, nenechajte si ujsť návštevu Jeruzalema. Pri príchode vás ohromí pohľad na Olivovú horu, potom návšteva miest ako Chrám nanebovstúpenia, Getsemanská záhrada, Chrám Božieho hrobu. Prejdite sa starým mestom po Via Dolorosa a objavte Múr nárekov.