Seychely sú ostrovným štátom, rozprestierajúcim sa južne od rovníka, pojímajúcim 115 väčších i menších ostrovčekov. Pokiaľ si chcete dovolenku i Seychely skutočne užiť čo najviac, odporúčame skombinovať pobyt na viacerých ostrovoch. Na Seychelských ostrovoch je po celý rok príjemné tropické podnebie, nekonečné biele pláže, pestrý podmorský svet a komfortné hotelové komplexy. To predurčuje Seychely na vašu dovolenku snov s dokonalým relaxom a odpočinkom.

Pláže na Seycheloch sú skutočne nádherné. Miestna flóra i fauna je pestrá a očarujúca. Miestne koralové atoly sú jedny z najväčších na svete. Aj preto bývajú častou kulisou atraktívnych reklám a filmov. Skutočnú realitu však nič neprekoná. Príďte sa presvedčiť, dovolenka na Seychelách bude stáť skutočne za to. Seychely sú skutočným tropickým rajom v Indickom oceáne.

Západ Slnka na ostrove Mahé, SeychelyZápad slnka nad Anse a la Mouche, ostrov Mahé

Zaujímavé tipy na dovolenkové destinácie a výlety na Seychelách

Ostrov Mahé a hlavné mesto Victoria

Mahé je najväčším a najvýznamnejším zo Seychelských ostrovov. Meria 27 km na dĺžku a 8 km na šírku. V severnej časti Mahé sa nachádza seychelské hlavné mesto Victoria, ktoré so svojimi 23 tisíc obyvateľmi patrí medzi najmenšie hlavné mestá na svete. Nájdete tu botanickú záhradu, či obľúbenú továreň na čaj.

Na ostrove Mahé najdete veľa pozoruhodných pláží. Na juhozápadnom pobreží sú to napr. Police Bay, Takamaka Bay a Baie Lazare. V niektorých mesiacoch je tam síce zákaz kúpania, lebo je divoké more, ale určite sa ich oplatí vidieť. Jednou z pláži kde sa môžete okúpať je malá, ale za to nádherná pláž Anse Soleil. Na severozápadnom pobreží zas môžete navštíviť pláž Port Launay. Pozrieť sa môžete tiež do letoviska Beau Vallon, ležiace v severnej časti ostrova. Beau Vallon má krásnu piesočnatú pláž, jednu z najobľúbenejších na Seychelách vôbec.

Viac zaujímavých informácíí a fotografií o ostrove Mahé si môžete prečítať v našom článku.

Victoria Clocktower, mesto Victoria, ostrov MahéVictoria Clocktower - replika londýnskych hodín, postavená ako pamätník pre kráľovnú Victoriu. Nachádza sa vo Victorii na ostrove Mahé.

Národný park Sainte Anne marine

Národný park Sainte Anne bol prvým podmorským parkom v Indickom oceáne. Je tvorený šiestimi malými ostrovmi (Sainte Anne, Moyenne, Cerf, Long, Round a Île Cachée), ktoré ležia len pár minút plavby od ostrova Mahé. Na ostrovy sú organizované zájazdy, takže nie je problém sa sem dopraviť. Môžete tu sledovať úžasné podmorské divadlo, napríklad aj z plávajúcej plošiny, ktorá sa však nepotopí celá a preto si na svoje prídu aj tí, ktorí s potápaním nemajú skúsenosti.

Ostrov MoyenneOstrov Moyenne - malý ostrovček, ktorý je súčasťou národného parku Sainte Anne Marine | "Moyenne Island" by Camera Eye from UAE - A side of Moyenne Island. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons

Ostrovček La Digue s plážou Anse Source d'Argent a koralovými ostrovmi

La Digue je medzi turistami veľmi obľúbeny ostrov, vzdialený len 5 kilometrov od Praslinu (približne 30 min. pri plavbe loďou).  Je známy z viacerých reklám, vďaka pláži Anse Source d'Argent, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších pláží na svete. Vstup na túto nádhernú pláž je však spoplatnený (100 SCR na celý deň) a aj časovo limitovaný (otvorené je od 8.00-17.00).

Na ostrove La Digue sa nachádza aj množstvo ďalších zaujímavých pláží, ktoré si určite zaslúžia Vašu pozornosť. Spomenúť možno napr. pláže Anse Severe, Anse Patates, Anse Banane na severe ostrova. Na juhu zas nájdete úžasnú pláž Grand Anse, či Petite Anse, prípadne Anse Cocos kde je vstup možný len pešo.

Ak máte radi potápanie a šnorchlovanie, odporúčame spraviť si výlet ku koralovým ostrovom Cocos Island, Sister's Island a Felicité. Sú to malé koralové ostrovy kúsok od La Digue s úžasným podmorským svetom.

Ak Vás ostrov La Digue zaujal, určite si prečítajte viac v našom článku.

Kkamenné formácie na Anse Source d´Argent, ostrov La DiguePláž Anse Source d'Argent je aj rajom pre fotografov. Príroda tu vytvorila nezabudnuteľné vizuálne scenérie, ktoré potešia oči i dušu :) Na obrázku vidieť nádherné kamenné formácie.

Ostrov Praslin, nádherné pláže a kokosové palmy

Praslin je druhým najväčším ostrom na Seychelách a medzi turistami je veľmi obľúbený. A niet sa čomu diviť.  Na Prasline, ktorý je dlhý asi 12 km a široký max. 5 km sa nachádza viacero letovísk, hotelov a rezortov. Okrem nádherných pláží, je veľkým lákadlom aj rezervácia Vallée de Mai. Rezervácia Vallée de Mai je palmový háj na juhu ostrova a je súčasťou Praslinského národného parku. Je jedným z dvoch miest na svete, kde môžete v plnej kráse a prírodných podmienkach obdivovať jeden zo symbolov Seychel – obrovské palmy coco de mer.

Na ostrove sa nachádza viacero pláží. Veľkej obľube sa tešia napríklad nádherná romantická pláž Anse Lazio, či menšia, útulná Anse Georgette. Ak sa chcete vydať niekam mimo ostrova, tak sú ponúkané výlety k ostrovom Bird Island, k neďalekému Curieuse Island (chovná stanica korytnačiek obrovských), alebo Cousin Island (veľké množstvo pestrého vtáctva).

Viac o ostrove Praslin nájdete tu.

Pláž Anse Georgette na ostrove PraslinPriezračné more, čistý biely piesok. Ak chcete zažiť skutočný relax stačí navštíviť pláž Anse Georgette na Seychelách.

Panenský ostrov Desroches so skvelými podmienkami na potápanie

Ostrov Desroches patrí do súostrovia Amirantes, ktoré je tvorené 28 ostrovmi. Súostrovie je pomenované podľa admirála Vasca de Gamu. Desroches leží približne 230 km juhozápadne od ostrova Mahé (let z ostrova trvá 35-40 minút, možný je aj transfer loďou). Plytké lagúny, palmové háje a nádherné pláže v obklopení nádhernej prírody tohto panenského ostrova sľubujú skutočne rajskú dovolenku.

Ostrov sa turistike otvoril len nedávno a to len v miernom tempe. Nachádza sa tu len jedna osada s niekoľkými obyvateľmi a jeden hotel, ktorý pozostáva z niekoľkých viliek s výhľadom na more. Aj preto si ostrov si zachovával pôvodný ráz, vrátane vegetácie a života miestnych ľudí.

O ostrove Desroches sa hovorí, že má najlepšie podmienky na potápanie a šnorchlovanie z celých Seychelských ostrovov. Za koralovým útesom možno obdivovať bohatý podmorský život. Pri korálových útesoch sa tiež nachádzajú jaskyne a kaňony, ale i veľa mladších alebo starších vrakov lodí. Pre podmorských nadšencov je preto tento ostrov veľmi obľúbeným. Ostrov je možné prejsť za 3 hodiny po 16km dlhom pobreží s bielym pieskom, lemovanom palmami.

Pláž na ostrove DesrochesPohľad na pláž v južnej časti ostrova Desroches. Ostrov je typický plytkými lagúnami a nádhernými plážami | "Desroches beach (Pietervisser) 01" by Pieter Visser. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Atol v súostroví Aldabra

V súostroví Aldabra (v minulosti označované aj ako Al-Hadra, alebo Al-Khadra) sa nachádza druhý najväčší atol na svete. Atol je tvorený 4 samostatnými ostrovmi ktoré obklopujú vnútornú lagúnu. Atol má rozlohu približne 154km² a jeho ekosystém je považovaný za skutočne unikátny. Je napríklad posledným prirodzeným prostredím pre korytnačky obrovské, ktoré sú symbolom Seychelských ostrovov.

Príroda na Aldabre si žije ešte pôvodným životom aj vďaka svojej odľahlosti, neprístupnému terénu a nedostatku pitnej vody. Od ostrova Mahé je súostrovie vzdialené až 1100km (od Afriky približne 650km a 410km od Madagaskaru). Aj kvôli týmto dôvodom je súostrovie neobývané. V roku 1982 bol atol zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Toto unikátne miesto bolo sprístupnené verejnosti až v roku 1991 a hneď sa stalo rajom potápačov, prírodovedcov a ornitológov. Ostrov je prístupný len organizovanou námornou dopravou.

Súostrovie AldabraUprostred súostrovia Aldabra, leží jedna z najväčších oceánskych lagún. Aldabra je tiež jeden z najväčších atolov na svete | „Seychelles outer islands 25.08.2009 10-20-30“ by Simisa. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Nezabudnite si prečítať..

Ak sa chystáte na Seychelské ostrovy, máme pre Vás pripravený výborný článok s praktickými radami o Seychelách. Dozviete sa napríklad koľko stojí preprava, kde predávajú najlepšie suveníry, ktoré pláže navštíviť a mnoho ďalších informácií.

Zopár fotografií zo Seychelských ostrovov

Video - úžasné Seychelské ostrovy