Štát Illinois leží na severe Spojených štátov amerických, pri Michiganskom jazere. Na sever susedí so štátom Wisconsin, na západe so štátom Iowa a Missouri, na juhu s Kentucky a na východe s Indianou. So štátom Michigan susedí vodnou hranicou v Michiganskom jazere. Hlavným mestom štátu je Springfield, hoci najväčším je Chicago, ktoré leží na brehu Michiganského jazera

Nakoľko je rozloha štátu 149 998 km², klíma je tu rôzna. Prevláda však vlhké pevninské podnebie s horúcimi, vlhkými letami a chladnými zimami. Na juhu je podnebie vlhké, subtropické s miernymi zimami. Výskyt búrok v Illinois je pomerne častý, v priemere až 51 dní do roka. Taktiež tornáda sú tu častým javom, keď sa ich tu ročne objaví okolo 35. Aj keď tornáda tu nie sú až také silné ako v iných častiach USA, jedno z najsmrteľnejších tornád v USA sa tadeto prehnalo v roku 1925, vtedy zabilo 695 ľudí.

Hlavným mestom Illinois je Springfield, ktoré sa v minulosti volalo Calhoun - po americkom viceprezidentovi Johnovi C. Calhounovi. Medzi významných obyvateľov mesta patril v minulosti americký prezident Abraham Lincoln. V Springfielde sa nachádza Prezidentská knižnica a múzeum Abrahama Lincolna (Abraham Lincoln Presidential Library and Museum), ktorá je najväčšou a najnavštevovanejšou prezidentskou knižnicou v krajine.

V štáte Illinois sa nachádza množstvo múzeií, no najväčšia koncentrácia je v meste Chicago. Viaceré miestne múzeá sú považované za najlepšie na svete. Nachádza sa tu napríklad John G. Shedd Aquarium, ktoré je otvorené od roku 1930. Akvárium je s 19 000 000 litrami vody najväčším akváriom na svete. Nájdete tu až 1500 rôznych druhov morských živočíchov, hadov, vtákov, hmyzu a 25 000 rýb. Ďalšími zaujímavými múzeami sú Field Museum of Natural History, Adler Planetarium & Astronomy Museum, Art Institute of Chicago a Museum of Science and Industry, všetky sa nachádzajú v meste Chicago. V okolí sa nachádzajú aj dve Zoo - Brookfield Zoo a Lincoln Park Zoo.

Mesto Chicago je dôležitým dopravným a priemyselným uzlom v Severnej Amerike. 27 kilometrov od Chicaga sa totiž nachádza Medzinárodné letisko O'Hare, ktoré je druhým najväčším letiskom na svete. Najväčším lákadlom pre turistov a obyvateľov mesta je pobrežie Michiganského jazera a tamojší nočný život. Nachádza sa tu viacero štvtí s národnými reštauráciami - čínska štvrť, portorická (Paseo Boricua), Talianska (Little Italy), poľská, juhoázijská aj grécka (Greektown). Ale ponúkajú tu aj miestne špeciality, jednou z nich je Chicagská pizza, s tenkou kôrkou alebo chicagský hotdog s bohatou zeleninovou prílohou. Každoročne sa tu koná festival jedlaTaste of Chicago. 

Základné údaje

  • Oficiálny názov krajiny: Illinois - State of Illinois
  • Hlavné mesto: Springfield
  • Rozloha: 149 998 km²
  • Počet obyvateľov: 12 830 632 (2010)
  • Hustota zaľudnenia: 85,5 obyv./km²
  • Mena: americký dolár (USD)
  • Časové pásmo: SEČ-7/-6

Zaujímavé lokality v Illinois: Aurora, Brookfield Zoo, Chicago, John G. Shedd Aquarium, Michiganské jazero, Naperville, Springfield