Portugalsko. Krajina, ktorú poznáme najmä ako "malého brata Španielska", či vďaka vínu alebo futbalu... Skrýva však oveľa viac! Portugalsko nepatrí k tradičným dovolenkovým destnáciám a nenájdete ho ani na prvých stránkach katalógov cestovných kancelárií. Je to krajina, ktorá má však neuveriteľné bohatstvo, krajina plná protikladov, čarovných zákutí i rušného života.

Územie Portugalska je neveľké, avšak neuveriteľne rozmanité. Od rozľahlých pláží na juhu, až po malé políčka a veľké vinice severu. Ak máte radi miesta pretkané bohatou históriu siahajúcou mnohokrát i ticíce rokov späť, zvoliť Portugalsko ako svoju dovolenkovú destináciu je bezpochyby dobrou voľbou. Ak však hľadáte kľudnú dovolenku pri mori s čistými plážami, ste taktiež na dobrej adrese, pretože správny Portugalec sa neponáhľa a žije život v danú chvíľu.

Portugalské kontinentálne pobrežie má celkovú dĺžku 943 km. Môžeme tu nájsť dva základné typy pláží. Tie na juhu sú tvorené vysokými útesmi a malebnými piesočnatými plážami, na ktorých je more teplejšie, ale stále príjemne živé. Jedná sa hlavne o južné pobrežie v Algarve a čiastočne aj pobrežie Alentejo. Západné a severné pláže zostupujú skôr pozvoľna. To sa týka hlavne oblasti na sever od Aveiro.

Vo vode si dávajte pozor a naozaj sledujte značenie. Zo skúsenosti ľudí je známe, že pláže, ktoré sa prakticky nezvažujú a ešte ďaleko od brehu je relatívne málo vody, avšak sú obzvlášť nebezpečné vo chvíli, kedy prídu vlny. Mena sa do roku 2002 nazývala escudo, dnes sa tu platí v eurách.

Portugalsko je vskutku zaujímavou krajinou, ktorá Vás očarí nielen tým, čo tu uvidíte a zažijete, ale aj tým, keď sa o nej dozviete niečo viac... Portugalsko, to je krajina nielen o slávnych moreplavcoch, ktorí objavovali svet, ale aj o geografických unikátoch Portugalska, o jeho architektúre, ľuďoch, ich zvykoch a v mnohých ďalších veciach v ktorých je táto krajina najvychýrenejšia na svete.

Čo sa ubytovania týka, tak na výber je z nepreberného množstva hotelov, penziónov, či apartmánových komplexov, ktorých úroveň sa ako u nás značí počtom hviezdičiek od 1 do 5 a podľa toho sa tiež líši cena jednotlivých ubytovacích zariadení. Hotely väčšinou majú vlastný bazén a vybrať si môžete zo širokej ponuky doplnkových služieb. Residenciais sú hotely ponúkajúce ubytovanie len s raňajkami a sú vhodné pre tých, ktorí chcú hlavne cestovať po okolí. Pre svoje skromnejšie vybavenie patrí do nižšej cenovej kategórie tzv. Pensões, pre prespania na jednu noc sa výborne hodia hostely a kempingy. Kempov je pri pobreží nemálo a niektoré sú podobne ako hotely vybavené bazénom a športovým areálom. Stanovanie mimo kempov je zakázané. V štátnom vlastníctve sú veľmi atraktívne Pousadas. Jedná sa vlastne o historické objekty, ktoré sa nachádzajú na turisticky veľmi zaujímavých trasách a sú upravené pre pobyt turistov, ktorí tak lepšie môžu spoznať miestnu kultúru. Podobne môžete využiť ubytovanie v starobylých vidieckych sídlach a lepšie sa tak vcítiť do štýlu života dedinčanov.

Pokiaľ máte dobrodružného ducha, rovnako ako ho mali starí Portugalci, objavujúci nové krajiny Zeme, je pre Vás Portugalsko ideálnou výzvou.  Portugalsko je krajinou, ktorá Vás uchváti a zamilujete si ju.

Zaujímavé lokality v Portugalsku

Alentejo, Algavre, Amadora, Aveiro, Azorské ostrovy, Braga, Cascais, Faro, Lisabon, Madeira, Matosinhos, Porto