Švajčiarsko je turisticky atraktívne a je jednou z najbohatších krajín sveta. Lákadlom pre dovolenku v Švajčiarsku sú predovšetkým nádherné hory, krásne údolia, priezračné jazerá, čistota a udržiavané mestá i obce. Je známe niekoľkými stovkami múzeí, početnými galériami a starými knižnicami.

Hlavné mesto Bern má zachovalé staré mesto s pamiatkami z 11. storočia a je zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzi ďalšie zaujímavé mestá patrí napríklad Zürich s nádherne upravenými domami, pochádzajúcimi zo 16. a 17. storočia. Je tu neuveriteľné množstvo fontán. Zaujímavosťou je ľadovcové Ženevské jazero s gejzírom. Na brehu Ženevského jazera leží mesto Lausanne, kde sídli Medzinárodný olympijský výbor. Jedným z najnavštevovanejších hradov na Ženevskom jazere je Chillon. Neďaleko Ženevy sa nachádza jedinečné stredisko pre jadrový výskum CERN, kde je skrytý pod zemou hadronový urýchľovač, najzložitejší a najväčší fyzikálny experiment, na ktorom sa podieľajú aj vedci zo Slovenska.

Turisticky vyhľadávaná je i alpská príroda okolo hory Jungfrau, pohorie Monte San Giorgio nad Luganským jazerom, benediktínsky kláštor St. Johann v Müstair, stredoveké hrady, tržnica v Bellinzone a knižnica kláštora v St. Gallene. Cestovný ruch je na vynikajúcej úrovni. Je tu snáď najviac cestných tunelov v celej Európe. Nezabudnuteľným zážitkom je cesta známymi Alpskými expresmi. Celkovo je tunajšia železničná doprava známa vysokým komfortom, rýchlosťou, no najmä presnosťou. Po mnohých rozľahlých jazerách premávajú miestne osobné lode. Typickým hudobným nástrojom Švajčiarska je dychový nástroj alphorn používaný hlavne v minulosti pastiermi. Kuriozitou je festival v jódlovaní. V krajine nájdeme niekoľko syrární, ktoré zoznamujú návštevníkov s tradičnou výrobou syrov. Najznámejšia sa nachádza v dedinke Affoltern im Emmental.

Nádherná príroda a majestátne Alpy lákajú na dovolenku v Švajčiarsku milovníkov pešej turistiky a cykloturistiky. Táto krajina je tiež vyhľadávaná milovníkmi lyžovania. Medzi  najkrajšie vysokohorské strediská patria Zermatt, Saas Fee, Crans-Montana a Wengen-Mürren. Pre Švajčiarov je lyžovanie životný štýl, preto ich dokonale upravené lyžiarské svahy navštevujú známe osobnosti z celého sveta.