Ostrov Thassos je najsevernejším ostrovom v Egejskom mori a rozprestiera sa na ploche 380 km² s prevažne hornatým povrchom. Tento zelený dovolenkový smaragd leží blízko severného gréckeho pobrežia, len niekoľko námorných míľ od mesta Kavala. Odtiene zelenej oživujú farebné oleandre, ale aj pomarančovníky a figovníky. Vzduch je presýtený vôňou dovolenky, oregana, mäty, tymiánu a bazalky. Pri potulkách ostrovom Vám určite skríži cestu stádo oviec a čiernych kôz. K neodmysliteľnej kulise ostrova patrí permanentný zvuk cikád a krik čajok nad morom. Hustý píniový porast sa z horských vrchov skláňa cez údolie s olivami a vinicami až k bielym plážam.

Dovolenkujúci na Thasoss cestujú najmä z prístavu Keramoti, pričom plavba trvá približne 45 minút. Ostrov nesužujú silné vetry, ako mnohé iné ostrovy v Grécku, a keď fúka, je to väčšinou slabý vánok zo severu. Túto skutočnosť potvrdzoval aj Hippokrates počas svojho trojročného pobytu na konci 5. storočia. pred n.l..

Takmer 15 000 domácich ostrovanov sa v lete venuje predovšetkým turizmu. Na konci leta a na jeseň ich čaká práca na vinohradoch a v olivových sadoch. Ku skutočným lahôdkam, nie len pre dovolenkárov, patria thassoské čierne olivy nakladané v morskej soli. Turisti si z ostrova často odvážajú aj výborný domáci med. Ostrovania do neho nakladajú orechy, figy a pomaranče. Do sveta sa exportuje nielen kvalitný olivový olej a víno, ale Thassos je známy aj vývozom bieleho mramoru, v súčasnosti predovšetkým do arabských krajín. Z jeho bohatých zásob si mramor odvážala na lodiach do Egypta už kráľovná Kleopatra. Napriek tomu najväčším pokladom na ostrove je pramenitá pitná voda, ktorá má výbornú chuť a piť sa dá priamo z vodovodného kohútika.

Vedeli ste, že...? Ostrov Thassos dostal meno podľa jedného zo štyroch synov fenického kráľa Aginorasa? Podľa legendy Zeus uniesol kráľovu dcéru Európu a ten následne vyslal svojich synov, aby sestru našli. Jeden z nich, Thassos, po rokoch hľadania objavil tento ostrov a jeho krása ho natoľko očarila, že sa tu rozhodol usadiť natrvalo.

Príjemným spestrením dovolenky na Thassose je cestovanie po ostrove. Jeho rozloha - 380 km² umožňuje spoznávanie jeho zákutí nielen autom alebo na motorke. Ostrov je tiež ako stvorený predovšetkým pre cyklistov, ktorí sem prichádzajú zdolať kľukaté zákruty nad morom, hlavne mimo sezónu, aby sa vyhli letným horúčavám a hustej premávke počas dovolenkových mesiacov. Okolo ostrova sa tiahne asi 100 km dlhá pobrežná cesta, ktorá vedie ku skalnatým zátokám na západe a vyhľadávaným bielym piesočnatým plážam na východe.

Práve tadiaľ sa tiahne Chrisi Ammoudia – najdlhšia, dovolenkujúcimi vyhľadávaná, zlatistá pláž na ostrove. Začína v letovisku Skala Panagia a končí vo 4 km vzdialenej dedinke Skala Potamias. Pôsobivý výhľad z pláže na hladinu mora dotvára malý ostrovček "Kramboussa" s minikostolíkom svätého Daniela, ktorý je prístupný aj pre turistov.

K prímorskému letovisku Skala Potamias patrí horská dedinka Potamia, známa rodinnými tavernami s ponukou jahňacieho mäsa a domáceho vína, samozrejme z vlastnej produkcie, ktorej máloktorý dovolenkár odolá. V tradičnom rodinnom podniku s múzeom môžete vidieť výrobu olivového oleja.

Najzachovalejšou typickou ostrovnou architektúrou, horskými vodopádmi a tradičnými sladkými výrobkami miestnych žien sa pýši vedľajšia dedinka Panagia. Milovníci pešej turistiky a tí, ktorí preferujú aktívne strávenú dovolenku, z nej skoro ráno vyrážajú až na najvyšší vrch ostrova Ypsario. Túra trvá približne tri hodiny a pohľad z výšky 1204 m určite stojí za to. Vďaka jemnučkému piesku na pláži Chrisi Ammoudia, priezračnej vode, tradičným tavernám a okolitej horskej scenérii je práve táto časť ostrova dovolenkujúcimi turistami najvyhľadávanejšia.

Oblasť hlavného mesta ostrova Limenas je pretkaná archeologickými náleziskami z antických dôb a zaujme dovolenkujúcich túžiacich po poznaní. Narazíte tu na Agoru - antické trhovisko, ruiny Apollo svätyne, bývalú Akropolu, či amfiteáter z 5. st pred n.l..
V hlavnom meste sa na promenáde pozdĺž malebného prístavu nachádza množstvo reštaurácií, kaviarní, barov, butikov a obchodov so suvenírmi. Prístav Limenas je vstupnou bránou ostrova, niekoľkokrát denne odtiaľ vyplávajú trajekty na pevninu do Kavala alebo Keramoti.

Aj napriek turistickému rozvoju a množstvu dovolenkujúcich si Limenas zachoval svoj autentický ráz. Turisti si obľúbili prírodnú pláž s výhľadom na prístav, ale aj organizovanú pláž v centre diania. Môžu tiež využiť lodné taxíky a nechať sa odviesť na pláže v okolitých zátokách. Na Thassose nájdete všetko, čo dobrá dovolenka má mať: rôzne pláže, tradičný vidiecky život, trochu histórie, moderné obchody aj rušný nočný život.

Atrakcie ostrova Thassos:

  • GRÉCKY VEČER v Theologose - večer v horskej dedinke Theologos, ktorý sa nesie v znamení gréckej hudby, tancov a miestnych špecialít.
  • LODNÝ VÝLET – osviežením dovolenky je nepochybne plavba po vodách Egejského mora okolo pobrežia ostrova Thassos. Počas plavby vám posádka pripraví chutný obed a zastavíte sa na jednej z najukrytejších pláží ostrova.
  • OKRUH OSTROVOM - návšteva horskej dedinky Panagia s výrobňou olív a kostolom. V Aliki návšteva archeologických miest a kúpanie v krásnom zálive. Zastávka v kláštore v dedinke Archangelos. Počas cesty budete mať neustále výhľad na Chalkidiki a horu Athos. Pri spiatočnej ceste návšteva druhého najväčšieho mesta - Limenaria.
  • KAVALA A PHILIPPE - návšteva mesta Kavala a jeho miestneho typického trhu. Po obede cesta vedie do stredovekého mesta Philippi, ktoré dal postaviť Philip Macedónsky. Nájdete tu rímske fórum, staroveké divadlo, či kostoly z raného kresťanstva.
  • Dovolenkový adrenalín zažijete pri splavovaní rieky NESTOS - autobus zavezie turistov do prístavu, odkiaľ loďou plávajú k rieke Nestos, ktorá je dlhá 21 km a má krásne scenérie. Potom nasleduje schádzanie kajakom ("Kenovi"), v polovici cesty zastávka na piknik a túra do hôr.
  • JEEP SAFARI - jazdí sa do Kazaviti a do Ag. Panteleimon cez horu, až po najvyšší vrch - Ypsario (1200 km). Cestou dole zastávka v dedinke Kastro, čas na obed v taverne. Cesta vedie okolo vodopádov s možnosťou kúpania.