Ostrov Kos sa nachádza v Egejskom mori v Dodekanéze neďaleko tureckého pobrežia na okraji Kosskej zátoky. Je tretím najväčším ostrovom Dodekanézu a jeho rozloha činí 290 km². Ostrov Kos sa stal sa obľúbenou dovolenkovou destináciou a svojim návštevníkom má čo ponúknuť.

Tento ostrov čaká na to, aby sa zaplnil ľuďmi, ktorí milujú život. Priatelia, všetci známi i neznámi, všetci tí, ktorí sa práve tu priateľmi stanú žijú v baroch až do skorých ranných hodín, kedy slnko nesmelo vyšle svoje prvé lúče. Kos nikdy nepovie "nie" nekonečnej zábave a možno tu zažiť ozajstnú párty dovolenku.

A tak dnes, keď je pre mnohých globalizácia strašiakom, ostrov otvára svoju náruč a ukazuje spleť národov žijúcich tu dňom i nocou v dokonalej súhre. K neutíchajúcej popularite gréckych ostrovov už niekoľko rokov prispieva významnou mierou práve Kos.

Korene histórie tohto ostrova siahajú až do staroveku a niet pochýb, že o jeho slávu sa už v tejto dobe zaslúžil i jeden z najvýznamnejších rodákov ostrova - Hippokrates - dodnes považovaný za otca modernej medicíny. Hippokrates je dodnes magnetom pre dovolenkujúcich návštevníkov - každý, kto zavíta na Kos, zatúži posedieť si v tieni starého platanu, pod ktorým vraj učil svoje žiakov v lekárskej škole.

Kúzlo ostrova tkvie v atmosfére rovnomenného hlavného mesta, ktoré ponúka dovolenkujúcim ako historické pamiatky, tak i nočný život. Vzhľad mesta Kos je ovplyvnený architektúrou všetkých národov, ktoré sa vo vláde nad ostrovom vystriedali, a tak sa dnes môžete túlať antickými náleziskami, navštíviť zachovalý rímsky dom alebo sa kochať pohľadom na turecké minarety v pozadí renesančných stavieb. Priamo vedľa rozsiahlych vykopávok v starej štvrti mesta sa vinie ulička, kde v baroch rôznych štýlov vrie život až do rána. Z mohutnej johanitskej pevnosti hrdo hľadiacej na prístav, ktorá je prístupná po kamennom mostíku vedúcim od námestia s platanom, uvidíte nielen veľkú časť mesta, ale aj kontúry neďalekého tureckého pobrežia. Mesto Kos má dve predmestia - Psalidi a Lambi, v ktorých je veľa starších i celkom nových hotelov a ktoré sú s mestom spojené miestnou autobusovou dopravou.

Oblasť Psalidi je charakteristická skôr kamenistými a štrkovými plážami s priezračnou vodou, Lambi je vyhlásené plážami piesočnými. Ostrov Kos však nie je iba zmesou histórie a pláží. Dovolenkujúci tu nájdu od všetkého trochu, skrátka lákavý koktail bohatej histórie a živej súčasnosti. Aj tí, ktorí prichádzajú na ostrov za dovolenkou plnou oddychu, nakoniec podľahnú jeho kúzlu a nechajú sa vtiahnuť do víru života. Napriek kozmopolitnej atmosfére objavíte na Kose veľa miest, kde si užijete slniečka, nerušeného leňošenia a príjemného kúpania na ukrytých plážach v priezračných vodách Egejského mora. Za výbežkom Agios Fokas, necelých 10 km od hlavného mesta, sa nachádza Thermae - miesto, kde sa vriaci termálny prameň miesi s morskou vodou a vytvára tak liečivé prírodné kúpele. Toto miesto sa teší veľkej obľube dovolenkujúcich, ktorí tu môžu relaxovať v liečivej termálnej vode pri pohľade na šíre more.

Ostrov Kos nie je veľký, z hlavného mesta na opačnú stranu ostrova meria iba 42 km a tak deň za dňom môžete preskúmavať všetky jeho krásne pláže, od Tigaki cez Kardamena, Marmari, Mastichari až po Kefalos. Turisti radi využívajú možnosť spestrenia dovlenky prenajatím si mopedu, či auta a skúmať tak krásy ostrova podľa svojich predstáv.

Tigaki sa rozprestiera na severozápadnom pobreží, len 11 km od hlavného mesta. Vstup do mora je tu pozvoľný, pláž s jemným bielym pieskom je lemovaná tamariškami a ponúka veľa možností pre športu chtivých dovolenkárov, najmä vodných športov.
Marmari
je ešte len rozvíjajúce sa dovolenkové letovisko s modernými luxusnými hotelmi a jeho najväčším lákadlom je dlhá pláž s jemným pieskom.

Mastichari je malebnou dedinkou s prístavom, odkiaľ denne vyplávajú lode na susedný ostrov Kalymnos. Aj tu, v Mastichari a jeho okolí nájdete krásne piesočnaté pláže a neďaleko odtiaľto je jeden z dvoch aquaparkov na ostrove. Keď chcete stráviť deň dovolenky sprevádzaný vôňou mora, vykúpať sa a pochutnať si na čerstvých rybách, ktoré každé ráno do prístavu privážajú miestni rybári z lovu, vydajte sa do Mastichari.
Hlbšie vo vnútrozemí ostrova sa ukrýva niekoľko dedín, v ktorých akoby sa zastavil čas - Zia, Pyli, Asfendiou alebo Zipari žijú svojim pokojným tempom. V mnohých z nich ich obyvatelia ponúkajú rôzne druhy korenia, med s orieškami, olivový olej alebo rozličné výšivky a ručne tkané koberce a ďalšie charakteristické suveníry, ktoré Vám budú Vašu dovolenku na tomto krásnom ostrove dlho pripomínať.

Preprava po ostrove je veľmi jednoduchá, okrem miestnych autobusov, auta alebo mopedu môžete využiť bicykel, ktorý je tu vďaka menej náročnému terénu najobľúbenejším dopravným prostriedkom. A keď sa nasýtite jedného ostrova, okolo sú ďalšie - Kalymnos, Pserimos, Nissyros, Leros alebo Patmos ... ktoré na Vás čakajú.

 Atrakcie ostrova Kos:

 • OKRUH OSTROVOM KOS - výlet autobusom, počas ktorého navštívite najkrajšie miesta na ostrove - Asklepion, dedinky Zia a Pyli, tradičné dom a posledné funkčné veterný mlyn v Antimachii. Okúpať sa môžete v dedinke Kefalos, s možnosťou obeda.
 • AQUAPARK LIDO - aquapark sa nachádza neďaleko Mastichari a patrí k najväčším v Grécku. Sú tu všetky možné atrakcie: tobogány, bazén s vlnobitím, crazy rieka, šmykľavky pre deti. Samozrejmosťou sú rôzne bary a reštaurácie.
 • EGEJSKÁ PLAVBA - Kalymnos-PLATÍ-PSERIMOS - plavba na ostrov Kalymnos, návšteva manufaktúry na spracovanie morských húb v Pothia, obed v taverne. Zastávka v zátoke pri ostrove Plati spojená s kúpaním z lode nadchne deti i dospelých dovolenkárov. Preprava na ostrovček Pserimos, zastávka na kúpanie a slnenie sa na piesočnatej pláži. Vulkanický ostrov Nissyros - plavba na malebný ostrov, na ktorom sa nachádza druhá najväčšia činná sopka v Európe. Práve táto sopka, ktorej kráter leží v centre ostrova, je najväčším lákadlom pre turistov. Výlet je spojený s prehliadkou mestečka Mandraki s možnosťou obeda alebo nákupu suvenírov.
 • GRÉCKY VEČER – tradičné spestrenie dovolenky - možnosť ochutnať skvelú grécku kuchyňu, vynikajúce víno a započúvať sa do nezabudnuteľných gréckych melódií v čarovnej dedinke Zia, ležiacej v pohorí Dikeos.
  TURECKO
  - návšteva mesta Bodrum, spojená s prehliadkou mesta, návštevou mauzólea a možnosťou výhodných nákupov na typických tureckých trhoch.
  RYBOLOVNÝ VÝLET
  s barbeque na pláži - výlet loďou spojený s chytaním rýb. Zastávka na pláži v Kefalos, barbeque a kúpanie je dozaista nevšedným dovolenkovým zážitkom.