Ostrov Kalymnos nepatrí medzi klasické dovolenkové destinácie, avšak pre tým ktorí radi objavujú niečo nové, predovšetkým nie masovo navštevované dovolenkové letoviská učaruje. "Sfugari aj Tomari" - buď ulovíš špongiu, alebo zomrieš. S touto myšlienkou sa lovci morských húb roky potápali, aby si zarobili na živobytie. Jediným spôsobom, ako prežiť na skalnatom ostrove, bolo more. V hlbokých vodách sa rozprestiera podmorský svet s historickými pokladmi a vrakmi lodí.

Po ani nie hodinovej plavbe z Kosu sa vnoríte do náručia prístavu Pothia, ktorého kamenné domy a domčeky sa šplhajú po chrbte masívnych skál. Kalymnos vôbec nie je tak nehostinný, ako by sa mohlo mnohým na prvý pohľad zdať. Práve naopak. Dovolenkujúcich a návštevníkov očarí svojou drsnou krásou. Od prvého momentu si ich pripúta svojou originalitou. Príroda sa tu nádherne pohrala s pobrežím, vytvorila zelené oázy v tieni drsných skál a ľudia toto všetko doplnili výtvormi vlastných rúk.

Kalymnos je aj napriek svojej malej rozlohe (iba 110 km²) veľmi rôznorodý a predovšetkým úplne panenský ostrov. Zatiaľ čo západné pobrežie ponúka dovolenku strávenú v romantických zátokách, na plážach obklopených dedinkami, východná časť sa zdá byť pomerne pustá a drsná. O to viac prekvapí, že práve tu sa rozprestiera pomarančové údolie Vathi, vtesnané do skál ako fjord, nazývané zelenou oázou Kalymnosu. Úplne inú scenériu ponúka malebný záliv Vlyhadia s piesočnou plážou a prehliadkou morského múzea, ktorého poklady nazbierali bratia Valsamidis.

Hlavné mesto Pothia pozýva na prechádzky po promenáde s množstvom kaviarní a taverien. Tí, ktorí radi navštívia počas dovolenky zaujímavé a náučné miesta sú pozvaní do múzea, dokumentujúceho históriu potápania na Kalymnose. Nielen v Pothii, ale i v ostatných letoviskách každoročne pribúdajú taverny a café bary, v ktorých so srdečnosťou, tak typickou pre Kalymnosanov, otvárajú domáci dvere nielen pre starých známych, ale aj pre nových turistov.

Známe letoviská na západnej strane ostrova ako Myrties, Massuri a Kantuni majú tú správnu dovolenkovú vôňu a atmosféru. Pri prechádzke oblasťou Kantuni Vás prekvapia luxusné sídla v kontraste s drsným prostredím a zároveň ospalou atmosférou malého letoviska. Kantuni je obľúbené aj vďaka svojim dvom plážovým barom, ktoré sú cez deň aj večer plné nielen dovolenkujúcich turistov, ale aj domácich z celého ostrova. Nad letoviskom sa týči Kláštor svätého Stavrosa, ktorý je v noci osvetlený a vytvára pôsobivú scenériu.

Jednou z najatraktívnejších častí celého Kalymnosu je oblasť u Massuri. Všetky domy sú tu amfiteátrovo postavené a majú nádherný výhľad na protiľahlý ostrov Telendos. Celé Massuri je jedna hlavná cesta, od ktorej vedú schody na pláž, alebo opačným smerom - k jednotlivým domom. Dlhá piesočná pláž, miestami premiešaná s kamienkami, poskytuje výborné možnosti pre aktívnu dovolenku, predovšetkým vodné športy.

Na Kalymnos turisti prichádzajú, aby spomalili svoj európsky rytmus v lenivom tempe tohto čarovného kúsku zeme. Vrcholy a skaly Kalymnosu ponúkajú ideálne podmienky pre horolezectvo, a preto sem okrem dovolenkárov túžiacich po relaxe, každoročne prichádza tiež veľa milovníkov tohto športu. Kalymnos patrí tiež medzi najznámejšie potápačské lokality v Grécku. A len pre zaujímavosť pre potápačov - do miestneho potápačského centra pribudla jedna z najmodernejších hyperbarických komôr.

Atrakcie na ostrove Kalymnos:

  • OKRUH OSTROVOM - autobusový výlet na najzaujímavejšie miesta ostrova. Návšteva hlavného mesta Pothia, kláštora Agios Savas a manufaktúry na spracovanie morských húb, údolie Vathi, Vlyhadia.
  • VÝLET PO OKOLITÝCH OSTROVOCH - výlet loďou na ostrovy Pserimos a Plati spojené s kúpaním a obedom na lodi, so zastávkou na Kalymnose v prístave Rino na konci pomarančového údolia Vathi.SLADKÝ ZÁPAD SLNKA – romantickým zážitkom z dovolenky na Kalymnose je nepochybne návšteva najsevernejšej dedinky Emborio a večera v miestnej reštaurácii za sledovanie čarovného západu slnka.