Polostrov Chalkidiki, nachádzajúci sa na severe Grécka, je azda najvyhľadávanejšou pevninskou lokalitou pre strávenie dovolenky. Rozprestiera sa na rozlohe 2 918 km² a jeho hlavým mestom je Polygyros. Dovolenka na Chalkidiki ponúka rušné i romantické pláže obmývané priezračnou vodou, zelené chrbty pahorkov pokryté hustým lesom a hlboké údolia.

Bohaté olivové sady, dozlata sfarbené polia a byzantské kostolíky. Obraz dotvárajú dediny so stáročnou históriou a letoviská, v ktorých pulzuje život do neskorých nočných hodín.

Chalkidiki, nazývaný tiež grécky raj, je miestom, kde sa môžete dosýta oddať životu i snívaniu. Stačí sa len natiahnuť, zaboriť prsty do rozpáleného piesku a nechať si nohy zľahka omývať tyrkysovými vlnami Egejského mora.

Poseidonov trojzubec – tak sú nazývané tri prsty polostrova Chalkidiki - Kassandra, Sithonia, Athos. Rozprestierajú sa na severe Grécka, iba hodinu jazdy autom z Thessaloník a pripomínajú skôr ostrovy než pevninu. More ich omýva zo všetkých strán a dediny, ktoré ležia vo vnútrozemí, nie sú od pobrežia vzdialené viac než 20 km. Spoločným rysom všetkých troch výbežkov je nádherná príroda, ale každý z nich si zachováva svoje špecifické črty, ktoré ocení aj náročný dovolenkár.

{module Reklama obsah}

Na západnom pobreží Kassandry nájdete svoj pokoj v romantických zákutiach malých rybárskych dediniek, akými sú napríklad Siviri, Possidi, Fourka, Nea Sikoni, Mola Kaliva alebo Lutra, kým na východnom si užijete ruch, zábavu i nákupy v moderne sa rozvíjajúcich letoviskách. Kalithea, Chanioti, Kriopigi, Pefkochori alebo Polychrono sú známe nielen dlhými zlatistými plážami, ale aj čulým nočným životom, čo ocenia najmä mladší dovolenkujúci.

Početné reštaurácie a taverny vás určite zlákajú na ochutnávku vynikajúcich gréckych špecialít, kvalitného vína alebo miazgového so špecifickou chuťou. Príjemným ozvláštnením dovolenky je nepochybne možnosť podniknúť plavbu po Toronejskom zálive až do tzv. Pirátskej zátoky (Porto Koufo), ktorá leží na najjužnejšom konci prostredného výbežku Chalkidiki. Pri troche šťastia je možné zahliadnuť hravé delfíny, ktoré zvyknú lode počas plavby sprevádzať.

Dovolenková destinácia Sithonia je povestná divokosťou a drsnosťou prírody, niekoľkými príťažlivými menšími letoviskami ako sú napríklad Neos Marmaras, Toroni, Kalamitsi, Sarti alebo čarovné Vourvourou.

Sarti - pôvodne malá rybárska osada je dnes živým a turistami vyhľadávaným mestečkom. Piesočné pláže a tyrkysové more sa tiahnu celým letoviskom a nachádzajú sa tu i malé zátoky ukryté v okolí, zaplavenej hustou zeleňou pínií, ktoré sľubujú pokoj a súkromie. Na hlavnej pláži v Sarti je hrubší piesok, jemnejší je v novej časti Sarti beach.

Obe ponúkajú aj pestrý výber vodných športov. Tri kilometre dlhá piesočná pláž končí malým výbežkom s kaplnkou, odkiaľ je krásny výhľad na mesto a polostrov Athos. Pobrežnú promenádu lemujú kaviarne, bary, výborné reštaurácie, rybie taverny a diskotéky. Pre turistov, ktorí uprednostňujú letovisko na strávenie pokojnejšej dovolenky je ideálne Toroni na západnej strane Sithonie, ktoré sa tiahne pozdĺž 2 km dlhej pláže s hrubozrnným pieskom.

Vedeli, ste, že...? Toroni bolo v minulosti jedným z najvýznamnejších miest na Chalkidikách? Dokazujú to dve akropoly - Vigla a Likithos. Dnes je Toroni stále obľúbenejším cieľom dovoleniek vyhľadávaným najmä Grékmi, napriek tomu ešte toto miesto neprepadlo masovej turistike.

Letovisko tvorí jedna dlhá pobrežná promenáda. Cestu lemuje niekoľko supermarketov, taverien, pekární, kaviarní a barov. Čerstvé ryby, typické grécke jedlá, osviežujúce frapé alebo večerný nápoj si môžete vychutnať priamo na pláži s bosými nohami zaborenými do piesku.

Najvýchodnejší výbežok Chalkidík - Athos je pod správou mníšskeho štátu. Vstup na toto územie je povolený len za zvláštnych podmienok a len mužom. Prvé kláštory tu boli založené v 10. storočí a už o storočie neskôr bol vydaný zákaz vstupu žien na Svätú Horu - zákaz, ktorý platí dodnes. Z mestečka Uranopolis, ktoré je považované za bránu Athosu, sa výletné lode denne vydávajú na plavbu pozdĺž pobrežia a pred zrakmi turistov sa objavujú obrazy kláštorov postavených na miestach, kde sa čas zastavil už pred dávnymi dobami.

Atrakcie Chalkidiki:

  • Solún (THESSALONIKI) - druhé najväčšie mesto Grécka. Nad ním sa dnes týčia staré mestské hradby a zvyšky starého mesta. Návšteva kostola sv. Dimitrie, prehliadka centra mesta, ale aj rybieho a zeleninového trhu. Dovolenkjuúci majú možnosť vidieť známu Bielu vežu, či Galeriov víťazný oblúk. TORONEOS - romantická zábavná plavba loďou pozdĺž prostredného prsta Chalkidiki - Sithonia. Celodenná plavba z prístavu Neos Marmaras okolo Korytnačieho ostrova.
  • METEORA - celodenný výlet, návšteva kláštorov postavených na strmých vysokých skalách. Názov Meteora je odvodený od gréckeho slova: "ta Meteora monastíria", čo v preklade znamená "vo vzduchu sa vznášajúce kláštory".
  • GRÉCKY VEČER - folklórny večer plný zábavy za sprievodu gréckej hudby, tanca a dobrého jedla. Waterland - vodný park vzdialený cca 20 km od Solúnu ponúka niekoľko bazénov, detské bazény, bazény s umelými vlnami a hydromasážou, kĺzačky, dve umelé rieky a omnoho viac ...
  • PLAVBA LOĎOU K HORE ATHOS - plavba pozdĺž západného pobrežia tretieho výbežku Chalkidiki. Dozviete sa zaujímavosti o izolovanom svete mníchov, jeho histórii alebo o histórii jednotlivých kláštorov, ktoré môžete vidieť aspoň z diaľky.
  • BLUE LAGOON - celodenný výlet loďou spojený s množstvom zábavy, kúpaním, slnením na pláži vo Vourvouru a večerou (grilované špeciality).