Švédsko (švédsky: Konungariket Sverige) je štátnym zriadením parlamentná monarchia. Rozprestiera sa v severnej Európe na Škandinávskom polostrove. S rozlohou 450 295 km² je 5-tym najväčším štátom v Európe (54.miesto na svete). Napriek severnej polohe Švédska tu vo všeobecnosti prevláda mierne podnebie, aj vďaka Golfskému prúdu. Na severe však už je subarktické podnebie. Najvyšším vrchom vo Švédsku je Kebnekaise(2 104 m), ležiaci v Škandinávskych vrchoch. Hustota zaľudnenia je najvyššia v hlavnom meste Štokholm (257 obyv.na km²), v severných oblastiach Švédska je to len okolo 10 obyv. na km².

Napriek svojej severskej polohe má Švédsko pomerne mierne podnebie. To je spôsobené vplyvom teplého Golfského prúdu. Časť krajiny však leží už za Severným polárnym kruhom, čo znamená, že v tejto oblasti počas niektorých letných dní slnko úplne nezapadne a v zime vôbec nevyjde. Hovorí sa tomu polárny deň a polárna noc.

Švédsko je známe svojou nádhernou prírodou s množstvom lesov, hôr a  riek. Keďže má chladnejšie podnebie, odporúča sa plánovať si dovolenku vo Švédsku v období skorého leta až jesene. Avšak aj zima je tu nádherná a príťažlivá pre návštevníkov prírodných krás a lyžiarov. Hlavné a najväčšie mesto Švédska je Štokholm, v ktorom sa každoročne od roku 1901 udeľujú niektoré z Nobelových cien. Ozajstný relax možno zažiť pri jazere Brunnsvike, kde je mnoho prírodných zaujímavostí ako aj rôznych pavilónov a atrakcií. Medzi najobľúbenejší dopravný prostriedok patrí bicykel, ktorý si môžete kdekoľvek požičať a pohodlne sa po cyklistických trasách dopraviť tam kde potrebujete. Neďaleko centra sa nachádza Skanzen, kde uvidí návštevník pod šírym nebom výstavu švédskych tradícií a zvykov.

Druhé najväčšie mesto Göteborg je najväčší švédsky prístav. Je mestom parkov a môžete  si tu príjemne oddýchnuť. Najvyhľadávanejšou pamiatkou je pevnosť Älvsborg. V meste Malmö  je asi najzaujímavejšou stavbou otáčajúca sa budova Turning Torso. Je tu tiež veľké množstvo ľadovcových jazier. Najväčšie z nich a zároveň tretie najväčšie v celej Európe je jazero Vänern (5 585 km²) ležiace na juhu krajiny. Veľký počet vodopádov a riek láka na dovolenku vo Švédsku množstvo dobrodružných turistov. Keďže je Švédsko prímorskou krajinou, obľúbenou aktivitou domácich je rybolov. Milovníci rybárčenia si tu preto tiež istotne prídu na svoje.

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny: Švédsko - Sweden - Konungariket Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Rozloha: 450 295 km²
Počet obyvateľov: 9 103 788 (2012)
Hustota zaľudnenia: 20 obyv./km²
Mena: švédska koruna - Krona (SEK)
Časové pásmo: SEČ