Taliansko, štátnym zriadením republika (tal. Repubblica italiana), rozprestiera sa v južnej Európe na Apeninskom polostrove) o rozlohe 301 270 km² a žije tu 57 187 000 obyvateľov. Geografická poloha: Južná Európa, 43°58´SŠ, 11°14´VD. Povrch Talianska je prevažne hornatý, na severe sa týčia Alpy, ktoré prechádzajú južnejšie do Pádskej nížiny. Hlavným mestom je Rím (Roma). Taliansko je celoročnou turistickou destináciou s celoročne príjemným podnebím.

Vďaka svojmu pretiahnutému tvaru v poludníkovom smere je Taliansko známe ako lyžiarska a aj subtropická destinácia. K územiu Talianska patria aj ostrovy Sicília, Sardínia, Elba, Capri, Tremiti a Ischia. Taliansko je členom eurozóny, čo znamená, že jeho oficiálnym platidlom je mena euro (€).

Taliansko patrí medzi najobľúbenejšie európske dovolenkové destinácie a je typickou stredomorskou krajinou, kde cestový ruch zohráva veľkú úlohu. Aj napriek tomu, už dve dekády rokov dozadu bola a stále je jednou z najnavštevovanejších krajín v rámci Európy, mierne klesá v obľúbenosti, ale stále má čo ponúknuť, predovšetkým klasiku a to doslovne. Či už sa rozhodnete brádziť Dolomity na lyžiach alebo snowboarde, alebo by ste radi navštívili historické pamiatky a spoznávali bájne miesta. Na svoje si prídu i tí, ktorí milujú taliansku kuchyňu, nočný život a nekonečné pláže, i tí, ktorým skôr učaruje malebná príroda a azúrové more. Jednoducho Bella Italia!

Pre slovenských občanov neplatí v Taliansku vízová povinnosť. Plnohodnotným cestovným dokladom je platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Pred vstupom do krajiny sa nevyžaduje absolvovanie žiadnych nadštandardných očkovaní.

Najvyšším končiarom Mont Blanc (Monte Bianco 4 807 m n. m.). Na rozsiahlu Pádsku nížinu nadvňazujú Apeniny, ktoré dali meno celému talianskemu polostrovu. Pohorie Apeniny je dlhé 1 100 km a rozdeľujem "taliansku čižmu" po jej južnú špičku na dve časti. Jednu obmýva Jadranské more a druhú Tyrrhenské more. V západnom pobrežnom páse Tyrrhenského mora sa výrazne prejavujú stopy sopečnej činnosti, čoho dôkazom sú sopky Vezuv a Etna, vulkanické Liparské otrovy a podobne.

Jadranské pobrežie je skôr ploché a postupne sa zvažujúce do mora. Okrem väčších ostrovov ako Sicília a Sardínia, sú obľubenými dovolenkovými destináciami aj menšie ostrovy - Capri, Elba, či Ischia. Legendárne letovisko ako San Remo, síce na západnom pobreží, ale hneď pri francúzkych hraniciach ešte stále akoby platilo k azúrovému pobrežiu. Janov, známy prístav dominuje oblasti Ligúrsko a leží východnejšie v podhorí Ligúrskych Apenín. Južnejšie sa nachádza Pisa zo svojou šikmou vežou, ktorá je jedným z divov sveta. Proti toku rieky Aron sa rozkladá Florencia ako centrum Toskánska, známeho kraja vďaka umelcom a krásnej kombinácii vidieckej prírodnej scenérie. Južnejšie po pobreží sa nachádza ostrov Elba ktorý patrí do súostrovia Toskánske ostrovy a ešte nižšie pri na ústí rieky Tiber sa rozprestiera Rím ako hlavné mesto turizmu v Taliansku s neutíchajúcim prílevom turistov za prevažne kresťanskými historickými a umeleckými pamätihodnosťami ako je Vatikán so svojím námestím a chrámom Sv. Pavla, pápežským palácom, Sixtínskou kaplnkou, obrazárňou a záhradami. Zvyšok mesta, čo sa týka pamiatok, skoro vôbec nezaostáva, je ako prierez umeleckými slohmi Talianska. Návštevu hlavného mesta odporúčame najmä v jarných a jesenných mesiacoch, kedy je vo večnom meste príjemné a mierne počasie. Letné mesiace, najmä júl a august sú vskutku horúce a naviac mesto je turistami doslova preplnené. Ďalej po pobreží sa dostaneme do Neapolu, ktorému prischla fráza “vidieť ho a zomrieť” je to mesto dýchajúce umením a skvostne vyladenej architektúry. Centrum Kampánie pod ktorú spadá aj známy ostrov Capri.

Západným smerom sa nachádza ostrov Sardínia, s najväčším mestom Cagliari. Častá dovolenková lokalita sa nachádza pri špici pomyselnej talianskej čižmy. Jedná sa o vulkanické Liparské ostrovy, ale hlavne ostrov Sicília. Hlavné mesto Palermo opradené ako miesto vzniku kosa nostry a Katániou ležiacou pod úpätím sopky Etna, najvyššej v Európe. Obľúbené je aj letovisko Brindisi, na juhu východného pobrežia Jadranského mora ponúka možnosti na prímorsku rekreáciu, ktorá sa sústreďuje prevažne do menších stredísk ako do komplexov ako je tomu v Španielsku. Dovolenkové legendy ako Bibione a Rimini, sa nachádzajú v severovýchodnej časti krajiny, pri delte rieky Pád. Z druhej strany delty sú Benátky obklopené Benátskym zálivom. Mesto známe svojím karnevalom ako aj filmovým festivalom. Nezameniteľné plavebné kanály, mosty, gondoly pouličný umelci a kaviarne na každom rohu. A samozrejme Miláno mesto módy a nákupov. Savojské Alpy na severozápade a Dolomity na severe zabezpečujú prílev turistov aj počas zimnej sezóny, pričom najnavštevovanejšie a najznámejšie sú strediská ako Madonna di Campilio, Cortina d´Ampezzo a oblasť okolo mesta Como a prilahlých jazier. Dovolenka v Taliansku je neuveriteľne pestrá a prináša úžasné zážitky ako aj pokoj na duši... Presvedčte sa sami :-)

Taliansko ponúka ubytovanie mnohých rôznych kategórií. Všetko je však usporiadané, nech sa jedná o niekoľkohviezdičkový hotel, alebo obyčajný kemping. Ak idete stráviť dovolenku k talianskemu moru, máte niekoľko možností. Môžete si vziať stan alebo karavan, prípadne obytné auto. V žiadnom kempe nie je problém sa takto ubytovať. Sprchy a toalety sú vždy čisté, záchody sú európske. V minulosti turistov „strašili“ turecké toalety, avšak v súčasnosti sa už vyskytujú len zriedka. Ďalšou možnosťou je zvoliť ubytovanie v apartmáne alebo bungalove. Jedná sa o murované byty, prípadne chatky, niekedy je kuchynka umiestnená na verande. Je to teda spôsob ubytovania, kde si sami varíte. Kuchynky sú prakticky vybavené všetkým základným riadom, ktoré budete potrebovať. V apartmáne, či bungalove môžete bývať aj v rámci ubytovania v hoteli, kde máte zaistenú stravu. Ale väčšie hotelové komplexy majú väčšinou ubytovanie bez kuchynky, ponúkajú buď plnú alebo polpenziu.

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny: Talianska republika - Italy - Italia
Hlavné mesto: Rím (Roma)
Rozloha: 301 340 km²
Počet obyvateľov: 61 261 254 (07/2012)
Hustota zaľudnenia: 203 obyv./km²
Mena: euro (EUR)
Časové pásmo: SEČ