Kapverdy sú exotický malý svet kdesi v Atlantiku, medzi Európou a Južnou Afrikou. Je to raj nádherných dlhých pláží s prekrásnym bielym pieskom. Je tu veľa bizarných vulkanických útvarov, zelených údolí a horských terénov, ktoré sú ako stvorené pre trekkingové túry. Sú tu tiež púšte a kroviny, jednoducho je to fascinujúce súostrovie, plné kontrastov.

Časový posun na Kapverdských ostrovoch je 3 hodiny. Úradným jazykom je portugalčina (neoficiálne kreolčina). Menou je kapverdské escudo (ECV), bežne používané a zameniteľné sú tiež eurá (banky, zmenárne, hotely). Platba kartou je tu obmedzená na hotely a väčšie obchody v centre. Výber z bankomatu je tiež značne obmedzený. Čo sa týka mobilnej siete, tak tu nie je moc dobré pokrytie. Je však možnosť telefonovať z hotelu. Internet sa spravidla nachádza v každom hoteli. Zvykne sa za služby dávať sprepitné (hotelový personál, v reštauráciách, na fakultatívnom výlete). Pred príchodom na Kapverdy, nie je nutné žiadne špeciálne očkovanie.

Kapverdy sa skladajú z 10 väčších ostrovov (z toho 9 je obývaných) a 5 menších neobývaných ostrovčekov vulkanického pôvodu, ktoré geograficky patria Afrike, spolu s Azorskými ostrovmi, Madeirou a Kanárskymi ostrovmi tvoriace Makronéziu.

Kapverdské ostrovyKapverdské ostrovy - pohľad do vnútrozemia ostrova Sal, vytvoreného sopečnou činnosťou

Medzi ostrovom Sal a Boa Vista (asi 60 km vzdialenosť) sú na jar vidieť desiatky veľrýb. Atrakcia sa nazýva „Whale Watching“ a je to asi najlepšie predávanou námornou exkurziou na obidvoch ostrovoch. A ak sa Vám nepodarí zbadať veľryby, saltá a pozorovanie stoviek delfínov Vám to určite vynahradí. Pre turistov je atraktívny aj festival Mindelo Mardi Gras, sú tu vhodné podmienky pre surferov a potápačov.

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny: Kapverdy - Cape Verde - Cabo Verde
Hlavné mesto: Praia
Rozloha: 4 033 km²
Počet obyvateľov: 523 568 (2012)
Hustota zaľudnenia: 130 obyv./km²
Mena: kapverdské escudo (CVE)
Časové pásmo: SEČ-2