Kapverdské ostrovy

Praktické informácie, Kapverdy

Pri ceste na Kapverdsé ostrovy sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Kapverdských ostrovov musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

Kamenistá pláž sopečného pôvodu na ostrove Sal

Každý návštevník je na Kapverdoch vítaný veľmi vrúcnou atmosférou miestnych obyvateľov, ktorí sa sem počas stáročí prisťahovali zo všetkých kútov sveta a vniesli tu tak prvky svojich kultúr. Dnešná podoba obyvateľov je výsledkom zmesí európskych a afrických koreňov, v hudbe a tanci dominuje africký základ.

Vlajka Kapverdských ostrovov

Kapverdské ostrovy sú súostrovie, ktoré tvorí dovedna 18 ostrovov nachádzajúcich sa v Atlantickom oceáne. Od pobrežia Afriky sú vzdialené cca 600 km a obývaných je iba 10 ostrovov. Ostrovy delíme do dvoch celkov podľa pozície prevládajúcich vetrov. Berlavento – tak sa nazýva severné súostrovie, ktoré je náveterné. Patria sem ostrovy Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal a Boa Vista. Sotavento je južné súostrovie (záveterné) s ostrovmi Brava, Fogo, Santiago a Maio. Najväčším z ostrovov je Santiago, kde leží aj hlavné mesto Praia. Podnebie je tropické, ovplyvňované SV pasátom, najtelplejšie od júla do novembra.

Kapverdy, ostrov Sal

Kapverdy sú exotický malý svet kdesi v Atlantiku, medzi Európou a Južnou Afrikou. Je to raj nádherných dlhých pláží s prekrásnym bielym pieskom. Je tu veľa bizarných vulkanických útvarov, zelených údolí a horských terénov, ktoré sú ako stvorené pre trekkingové túry. Sú tu tiež púšte a kroviny, jednoducho je to fascinujúce súostrovie, plné kontrastov.

Boa Vista, Kapverdy

Ostrov Boa Vista je väčší než ostrov Sal a hoci je čo do morfológie podobný Salu, v mnohých smeroch je značne odlišný. Na Boa Viste zažijete väčší pokoj, ako je tomu na ostrove Sal. Ľudia sú tu tiež odlišní – sú viac tradičnejší a hektickosť turistického centra, akým je Santa Maria na ostrove Sal, tu určite nepoznáte. Okrem iného sú tu i lacnejšie služby a niekedy až dosť výrazne.

Ostrov Sal, kapverdské ostrovy

Z výšky, keď prelietate nad ostrovom Sal (ktorý je mimochodom dosť podobný zmenšenej mape Afriky) máte dojem, že vidíte dosť nehostinné miesto – púšť. Hneď ako pristanete, prvé čo Vás zaujme budú Espargošské pyramídy – dva homoľovité kopce sopečného pôvodu, ktoré Vás presvedčia, že ste skutočne v Afrike.