Kapverdské ostrovy sú súostrovie, ktoré tvorí dovedna 18 ostrovov nachádzajúcich sa v Atlantickom oceáne. Od pobrežia Afriky sú vzdialené cca 600 km a obývaných je iba 10 ostrovov. Ostrovy delíme do dvoch celkov podľa pozície prevládajúcich vetrov. Berlavento – tak sa nazýva severné súostrovie, ktoré je náveterné. Patria sem ostrovy Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal a Boa Vista. Sotavento je južné súostrovie (záveterné) s ostrovmi Brava, Fogo, Santiago a Maio. Najväčším z ostrovov je Santiago, kde leží aj hlavné mesto Praia. Podnebie je tropické, ovplyvňované SV pasátom, najtelplejšie od júla do novembra.

Kapverdské ostrovy sú pomenované podľa polostrova Cap-Vert (vo francúzštine to znamená „Zelený mys“) – najzápadnejšieho bodu kontinentálnej Afriky. Všetky ostrovy sú vulkanického pôvodu a najvyšším vrchom je sopka Pico (2 829m) nachádzajúca sa na ostrove Fogo. Celá lokalita je seizmicky aktívna a trpí nedostatkom vody a častými pôdnymi eróziami.

Posledný aktívny vulkán je na ostrove Fogo – Mount Fogo, s činnosťou naposledy evidovanou v roku 1995. V jeho kráteri, ktorý je 8 km široký sa nachádzajú dve dedinky, kde ľudia pestujú víno a kávu, ktorá je známa svojou aromatickou chuťou (vďaka úrodnej sopečnej pôde). Zo sopky je v noci možné voľným okom pozorovať Jupiter a jeho 4 mesiace. Mliečnu dráhu vo farbách ako z Hubblovho teleskopu. Je to preto, že na sopke nie je žiadne svetelné znečistenie.

Podnebie na Kapverdských ostrovoch je vďaka polohe celoročné veľmi priaznivé. Teploty sa tu pohybujú v rozmedzí 20 - 30ºC. Obdobie s najvyššími teplotami je medzi mesiacmi august – október. Teplota vody kolíše medzi 22 – 27 stupňami Celzia. Počet slnečných dní je až 350 dní v roku. Vietor, slnko a nekonečné piesočné pláže charakterizujú východné, púštne ostrovy Sal, Boa Vista a Maio, so zreteľným africkým vplyvom. Subtropická vegetácia, vysoké hory, pokojné údolia, malé zátoky s lávovými pieskami a skalnaté útesy definujú vzhľad západných vulkanických ostrovov Santiago, Fogo, Brava, Sao Nicoalu, Sao Vincente a Santo Antao.