Najmenší ostrov Kanárskych ostrovov El Hierro bol v minulosti prezývaný aj „ostrov na konci sveta“. To však platilo len pred obdobím zámorských objavov, kedy sa hranice toho, čo sa považuje za koniec sveta, výrazne zmenili. Dnešnému európanovi tak dostať sa na dovolenku „na konci sveta“ trvá len niekoľko hodín letu.

Tvar a charakter tohto zaujímavého ostrova sa už tisícročia mení. Dnešná sopka, ktorá tvorí jadro ostrova, sa vytvorila na základoch pôvodného štítového vulkánu El Golfo, ktorý skolaboval približne pred 130 000 rokmi. Súčasná podoba ostrova však bola opäť výrazne pozmenená pred 50 000 rokmi, kedy sa vplyvom zemetrasenia prepadla rozsiahla časť ostrova do oceánu. Súčasná rozloha ostrova je len 278 km². Najvyššou horou ostrova je Malpaso ležiaca v nadmorskej výške 1501 m n. m..

Sopečný charakter ostrova El Hierro je vidieť na každom kroku. Nachádza sa tu množstvo vulkanických útvarov, vyprahnuté plošiny ale aj rozmanitá fauna a flóra. Úrodná sopečná pôda sa využíva najmä na pestovanie hrozna, ananásov a banánov. Medzi nimi sa rozprestierajú husté háje borovíc sosien a ihličnatých lesov. Na ostrove žijú aj niekoľké endemické a veľmi ohrozené druhy živočíchov. Vďaka pestrosti a bohatosti krajiny, flóry a fauny bol v roku 2000 aj ostrov El Hierro vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO.

El Hierro patrí medzi najmenšie obývané španielske ostrovy. Žije tu len vyše 9000 obyvateľov, z nich viac ako polovica v hlavnom meste Valverde.

Dovolenku na ostrove El Hierro obľubujú peší turisti, pre ktorých je tu vybudovaných množstvo kľukatých cestičiek. Ozajstným rajom je však hlavne pre vyznávačov potápania, ktorí sa tu potápajú v krištáľovo čistej vode. Pod hladinou sa pred nimi vynárajú krásy neuveriteľných sopečných útvarov, rýb a iných živočíchov. Tento ostrov tak je jedným z najkrajších miest na potápanie v blízkosti Európy.