Chile, štátnym zriadením republika, (oficiálny názov Repúplica de Chile) sa rozprestiera v juhozápadnej časti Južnej Ameriky, na pobreží Tichého oceánu. Krajina sa tiahne od najsuchších miest na Zemi na severe až po masívne ľadovcové polia na juhu. Severnú hranicu zieľa s Peru, východnú s Bolíviou a Argengentína. Celú západnú hranicu tvorí pobrežie Tichého oceánu. Hlavným a súčasne najväčším mestom krajiny je Santiago (Santiago de Chile). Najvyšším vrchom je Ojos del Salado, týčiaci sa do výšky 6 893 m nad morom, nachádzajúci sa na hranici s Argentínou. Na severe je podnebie horúce a suché ja juhu veľmi chladné.

Pred príchodom Európanov žili na území Chile pôvodné indiánske kmene, napríklad známi Inkovia, ktorí žili najmä v severnej časti dnešnej republiky. Krajinu výrazne poznačil autoritatívny režim Augusta Pinocheta, ktorý vládol až do roku 1990, kedy bola znovu obnovená demokracia. Ak sa sem rozhodnete vycestovať na dobrodružnú dovolenku práve sem, nájdete tu nespočetné množstvo zaujímavých miest, sopky, pláže, malebné jazerá, ostrovy, či gejzíry, pamiatky a odkaz pôvodných kultúr.

Základné informácie o ChileSolná pláň v púšti Atacama, v pozadní neaktívny stratovulkán Licancabur - by Francesco Mocellin via Wikimedia Common

Dopravný systém bol v Chile dolhodobo limitovaný geografickým profilom zeme. Cestná doprava však, na rozdiel od tej železničnej, napreduje. Významné postavenie má vzhľadom na dlhú pobrežnú čiaru krajiny i námorná doprava a rozširená je i letecká doprava. Podnebie tejto krajiny je vzhľadom k rôznym podnebným pásmam veľmi rôznorodé. Počas dovolenky v Chile môžete jeden deň lyžovať, na druhý deň si úžívať slniečko na pláži, či potápať.

Chilská kultúra je, podobne ako kuchyňa, poznačená mnohými vplyvmi. Zmes pôvodných kultúr a hispánskeho vplyvu je neodškriepiteľná. Známe sú napríklad humitas (kukuričné listy plnené kukuricou,  maslom, chilli papričkami, bazalkou a iným korením), asado (rôzne druhy grilovaného mäsa a údenín alebo morcillas, špeciálny druh klobásy. Hovoriac o Chile nemožno pomenúť ani celostvetovo známe víno, ci miestny nápoj chica (miestny nápoj z fermentovaných jabĺk alebo hrozna). Chile je neobyčajnou a nevšednou krajinou, ktorá ponúka viac, ako je možné si predstaviť. Snúbi sa v nej množstvo prírodných krás a intimita, ktorú jej dáva ohraničenie pohorím Ánd a Tichým oceánom. Dovolenka v Chile je nezabudnuteľným zážitkom, úsmevy a srdečnosť miestnych vám ostanú navždy vryté do pamäte...

Zaujímavé lokality v Chile

Atacama, El Tatio, fjord Aisén, Chiloé Island, Monte Fitz Roy, NP Lauca, Osorno Volcano, Pucon, Santiago de Chile, Torres del Paine, Valparaíso, Veľkonočný ostrov (Moai)

Čo by ste mali vedieť o Chile?

Na severe Chile sa nachádza púsť Atacama, jedno z najsuchších miest na Zemi. Vplyvom El Niño dochádza aj v púštnych oblastiach k ničivým prívalovým dažďom. S intenzívnou zrážkovou činnosťou počítajte najmä v prípade, ak sa vyberiete na juh. Tu priemerný úhrn zrážok tvorí 3 000 mm, na niektorých miestach i 7 000 mm!

Základné informácie

Vlajka - ChileOficiálny názov krajiny: Čile - Chile- República de Chile
Hlavné mesto: Santiago de Chile
Rozloha: 756 102 km²
Počet obyvateľov: 17 216 945 (2012)
Hustota zaľudnenia: 23 obyv./km²
Mena: čílske peso (CLP)
Časové pásmo: SEČ-4