Srí Lanka je zelený drahokam, uprostred priezračných vôd Indického oceánu. Po ukončení dlhotrvajúcich nepokojov na severe krajiny, na jar v roku 2009, tento rajský ostrov zaznamenal prílev turistov a návštevníkov z celého sveta. Obľuba dovoleniek v tejto destinácii je zjavná aj z dojmov dovolenkárov, ktorí túto krajinu navštívili a Srí Lanku si doslova zamilovali.

Dovolenka na Srí Lanke je ako stvorená pre vyznávačov welness, kúpeľov a ozdravných pobytov. Odporúčame vyskúšať 2500 rokov starú ozdravnú metódu Ayurvéda.

V zozname odporúčaných destinácií, ktorý každoročne zverejňuje spoločnosť Lonely Planet, sa na prvom mieste pre rok 2013 objavila Srí Lanka. Niet sa čo diviť. Srí Lanka je rajom cestovateľov, ktorá sa nachádza v trópoch, južne od Indie. Ponúka návštevníkom nespočetné množstvo atrakcií – dlhé piesčité pláže, tienené mohutnými listami kokosových paliem, úchvatné prírodné scenérie vnútrozemia a národných parkov, mierne klíma očarujúcich horských oblastí a čajových plantáží. Na Srí Lanke sa nachádza aj množstvo úchvatných historických pamiatok a historicky vysoko cenené pozostatky z dôb dávno minulých, vrátane tajomných budhistických chrámov. Bohaté kultúrne a náboženské tradície miestnych, priateľských obyvateľov navyše umocnia dojmy z dovolenky na jednom z najkrajších ostrovoch sveta.

Cieľovou destináciou tých, ktorým sa žiada zažiť nefalšované safari a teda uzrieť stáda divokých slonov alebo leopardy je národný park Yala. Koncentráciou leopardov sa toto miesto zaraďuje v svetovej mierke medzi popredné. Je to najnavštevovanejší a súčasne druhý najväčší (979 km²) národný park na ostrove. Prírodnou mystikou ovplýva stolová hora Sigiriya, ktorá sa dvíha do výšky 200 m nad úroveň planiny v centrálno-severnej časti ostrova. Impresiu tohto miesta dopĺňa jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk, ktoré sa nachádza na upätí masívu.

Srí Lanka ponúka i mnoho kultúrno-historických pamätihodností, ktoré majú čo ponúknuť aj najnáročnejším návštevníkom. Väčšina z týchto pamiatok je nejakým spôsobom spojená s buddhizmom, keďže ostrov plnil úlohu centra šírenia buddhizmu z Indie do ostatných častí JV Ázie.

Veľkej návštevnosti sa teší najmä bývalé kráľovské mesto Anuradhapura. Na viac ako 40 km2 zaradených na zoznam svetového dedičstva UNESCO sa nachádza viacero buddhistických stúp, pozostatkov kláštorov a niekoľko veľmi dobre zachovaných fragmentov infraštruktúry kráľovského mesta. Magnetom pozornosti je i strom Bódhi, teda strom ktorý vyrástol z halúzky stromu pod ktorým dosiahol osvietenie Buddha. Traduje sa, že halúzku tohto stromu sem priviezla vo svojich vlasoch dcéra indického krála Áshoku.

Len trinásť kilometrov východne od Anuradhapury sa nachádza ďalšia nemenj významná lokalita. Mihintale je miestom, kde v roku 247 pred Kristom kráľ Devanampiya Tissa stretol Mahindu, syna kráľa Áshoku, ktorý na ostrov priniesol Buddhovo učenie. Rozhovor miestneho kráľa s Mahindom zapôsobil na panovníka natoľko, že konvertoval na buddhizmus a ten sa začal postupne šíriť po celom ostrove. Neskôr tu vznikol kláštor, niekoľko významných stúp a celému miestu dominuje veľký kamenný Buddha. Mihintale sa nachádza na pomerne vysokej hore s nádhernými výhľadmi do okolitej krajiny.

Celý ostrov je obkolesený príjemnými piesočnatými plážami, ktoré ponúkajú možnosti surfovania a v niektorých častiach aj potápania vo vodách s pomerne dobrou viditeľnosťou. Vyhľadávaná je napríklad plážová oblasť v okolí rybárskeho mestečka Weligama. Poblíž sa nachádza drobný ostrov Taprobane, na ktorý je možno počas odlivu dôjsť kráčajúc len po vlhkom piesku.