Ostrov Unije je jedným z menších a menej známych Kvarnerských ostrovov na severe Chorvátska. Leží naproti severovýchodnému pobrežiu ostrova Lošinj. Tento - turistami menej navštevovaný - ostrov však má niekoľko pôvabov pre trávenie pokojnej dovolenky.

Ostrov bol osídlený už v rímskom období, o čom dokladajú viaceré pozostatky ako napríklad rímska cesta. V súčasnosti na ostrove žije len okolo 90 obyvateľov. Väčšina z pôvodných obyvateľov ostrova sa totiž v 20.storočí vysťahovala, najmä do USA.

Povrch ostrova je zložený z vápenca, vápencové podložie je na juhozápade pokryté pieskovou vrstvou. Ostrov je hornatý a pokrytý stredomorskou vegetáciou. Menej členité západné pobrežie je dosť príkre, zatiaľ čo východné pobrežie pozostáva z množstva menších a väčších zálivov.

Jediná obec na ostrove je Unije, ktorá sa nachádza na západnom pobreží ostrova. Obec má svojráznu ľudovú architektúru. Juhovýchodne od obce sa nachádza polostrov Polje s menším športovým letiskom. Ubytovanie na tomto ostrove je možné len prostredníctvom ubytovania v súkromí. Ostrov je navštevovaný najmä jachtármi na plachetniciach a turistami na výlete z ostrova Lošinj. Najvyšší vrch ostrova Kalk leží v nadmorskej výške len 132 m n.m.. Ostrov má vápencové podložie, ktoré je na juhozápade prekryté vrstvou piesku. Západné pobrežie ostrova je menej členité a príkre, východné pozostáva najmä z množstva menších či väčších zálivov. Vegetáciu tvorí najmä typická stredomorská krovitá vegetácia a olivové háje. V poľnohospodársky využívanej úrodnej časti ostrova sa pestuje víno a zelenina.

Veľkou devízou tohto ostrova sú krásne okrúhliakové pláže, pokoj a ticho, ktoré turistov obklopuje. Kúpanie v priezračno čistej morskej vode zaručuje spokojnosť s výberom tejto nezvyčajnej dovolenkovej destinácie.