Ďalším čarovným miestom v Grécku pre strávenie nevšednej dovolenky je Parga. Bielo natreté domy, červené strechy, farebné okenice, rozkvitnuté kvetináče a kľukaté uličky. Loďky, ostrovčeky ako šmuhy na plátne, azúrové more, ryby a rybári - toto všetko môžete vidieť, keď sa sem vyberiete stráviť dovolenku. Myslíte si, že existuje miesto na pevnine, kde sa budete cítiť ako by ste boli na ostrove? Áno, je ním prímorské mestečko Parga.

Nachádza sa na severozápade Grécka na pobreží  trblietajúceho sa Iónskeho mora, oproti ostrovom Korfu, Paxos a Antipaxos. Nečakajte výdobytky masovej dovolenkovej turistiky alebo hotely svetových reťazcov. Všetko tu zostalo atraktívne malé. Všetko je blízko, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá. Vyplýva to z charakteru Pargy, ktorá je vybudovaná terasovito a práve preto sa nedajú vzdialenosti odhadnúť presne. Labyrint úzkych dláždených uličiek, malé obchodíky s pestrou paletou rôzneho tovaru, domy s červenými strechami, na ktoré dohliada zrúcanina benátskej pevnosti. To všetko bude dotvárať atmosféru Vašej dovolenke spolu s vôňou zelených olivových hájov a borovíc. Hojnosť nefalšovanej prírody.

Na malebnej promenáde Vás určite zlákajú vábivé vône z okolitých taverien a reštaurácií. Nechajte sa zviesť a ochutnajte počas dovolenky typické grécke jedlá, dajte si pohárik lahodného miestneho vína.

Parga má niekoľko pláží, sú piesočnato-kamienkovej štruktúry a sú neskutočne biele. Mestská pláž (Krioneri), maličká pláž za mestom (Piso Krioneri) a rozľahlé, nesmierne atraktívne pláže Valtos (od centra mesta vzdialená asi 1 km) a Lichnos, na ktoré sa môžete nechať odviesť priamo z prístavu každých 30 minút vodnými taxíkmi.

Parga má rovnako ako väčšina gréckych miest korene v antických dobách. V dobách svojej dlhej histórie bola pod vládou Benátčanov, Turkov, Francúzov, Rusov aj Angličanov. Benátčania si tu udržali nadvládu až do roku 1797. V tejto dobe však Parga trikrát padla do rúk tureckej nadvlády. V tých časoch bol tureckým pirátom Barbarossom úplne zničený pôvodný hrad. Napriek tureckej invázii Benátčania opäť nadobudli vládu, znovu postavili hrad a obnovili pestovanie olív. Sila Benátčanov začala ochabovať v roku 1791 a o Pargu prejavil záujem cisár Napoleon. Po porážke Francúzov pri Trafalgare kontrolu nad Pargou prevzalo Anglicko a približne v rovnakej dobe sa o toto územie začal zaujímať aj Ali Pasha, ktorý chcel obsadiť celú severnú časť Grécka. Po všetkých pokusoch mu nakoniec Briti Pargu predali. Mnohí rozhorčení obyvatelia Pargy si pred vidinou života pod tureckou nadvládou radšej zvolili život v exile.

Oslobodenie Pargy! Parga bola oslobodená počas balkánskej vojny, Turci tu však zostali až do roku 1924, kedy nastala vzájomná výmena obyvateľov medzi Gréckom a Tureckom. Táto posledná kapitola búrlivej histórie je oslavovaná každoročne 15. augusta, v deň osláv Panny Márie. Ak máte to šťastie a práve v túto dobu tu trávite dovolenku, budete súčasťou snáď najrušnejšieho dňa v kalendári Pargy.

Parga je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií medzi obyvateľmi Škandinávie aj Talianska, rovnako vyhľadávaná je aj samotnými Grékmi. Bohatá história, nefalšovaná príroda, pestrá ponuka fakultatívnych výletov, blízkosť atraktívnych Iónskych ostrovov, biele pláže, milí a pohostinní domáci, kozmopolitná atmosféra. Všetky tieto atribúty zaraďujú Pargu nepochybne medzi najkrajšie miesta v Grécku.

Atrakcie Pargy:

  • Iónske ostrovy - celodenný veľmi obľúbený výlet, pri ktorom máte možnosť objavovať a spoznávať úžasné Jónske ostrovy ako Lefkada, Kefalónia, Ithaka a Onasisův ostrov Scorpios. Paxos, Antipaxos a MODRÉ JASKYNE - výlet loďou kapitána Hooka. Prvou zastávkou je ostrov Antipaxos, nasleduje návšteva Modrých jaskýň a nakoniec ostrov Paxos s jeho hlavným mestom Gaios.
  • KORFU - výlet na jeden z najkozmopolitnejších ostrovov s prehliadkou hlavného mesta Corfu - Kerkyra
  • MÝTY A RIEKY - tento výlet (určený najmä pre dovolenkujúcich, ktorí milujú históriu) Vám umožní nahliadnuť do bohatej gréckej mytológie. Veštiareň Nekromanteion, monument Zalongo, zastávka na pláži Lia, bájna rieka Acheron.
  • ZAGORIA - výlet do krásnej prírody, návšteva dedinky Monodendri, výhľad na najhlbšie roklinu na svete Vikos.
  • METEORA - návšteva známeho kláštorného komplexu a mestečka Kalambaka.
  • ALBÁNSKO - návšteva archeologickej lokality Butrint a mesta Saranda, s anglickým sprievodcom.