Ostrov Krk je najväčším ostrovom na Jadrane vo vnútornom páse Kvarnerských ostrovov. Jeho rozloha činí 409 km². Ako mnohé ďalšie chorvástke ostrovy sa javí ako pustý a nehostinný, najmä pri pohľade z pobrežia chorvátskeho prímoria.

Úrodnejšia časť s miernejším podnebím sa nachádza v severozápadnej a západnej časti ostrova, kde na pobreží ležia všetky turistické strediská. Krk je pomerne husto osídlený a hlavným zdrojom obživy je pre domácich, vedľa turistického ruchu, poľnohospodárstvo, rybolov a chov oviec. Obyvateľstvo je sústredené viac na juhu, najväčšie sídla na ostrove sú mesto Krk, Baška a Punat.

Ostrov je spojený s pevninou už spomínaným mostom z mesta Kraljevica na severozápadnom cípe ostrova. Ako ďalšie spojenie na ostrov slúži trajekt z Merag na ostrove Cres do Valbiska na pevnine a z Bašky na juhu ostrova jazdí v letných mesiacoch trajekt do Loparu na ostrove Rab. Doprava po ostrove je ľahká, pretože medzi jednotlivými mestami ostrova funguje veľmi živé autobusové spojenie. Jazdí sem taktiež veľa autobusových spojov z mesta Rijeka, ktoré môžu dopraviť cestujúcich do všetkých väčších miest ostrova.

Ostrov Krk ponúka naozaj rozmanité možnosti dovolenky – či už si ju predstavujete ako kľudnú, strávenú najmä oddychom na pláži, alebo plnú športových aktivít či spoznávania miestnej histórie.

Mesto Krk

Hlavné mesto dovolenkového ostrova - mesto Krk leží na juhozápadnom pobreží u Krčkého zálivu. Stredoveké opevnené mesto sa pomaly rozrastalo aj mimo hradby, aby pojalo prístav, pláže, kempingy a hotely na okolitých vrchoch. Mohutné opevnenie z 12. storočia, ktoré sa vo veľkej miere zachovalo dodnes, dáva mestečku stredoveký ráz. Skutočnou atrakciou je sieť úzkych uličiek, vinúcich sa okolo románskej katedrály a hrad z 15. storočia.

Na mieste pôvodnej ranokresťanskej baziliky stoja Mariajánska katedrála, ktorá bola stavaná od 13. do 16. storočia, kedy bola dokončená zvonica. V katedrále nájdete nádherné stĺpy, z ktorých niektoré pochádzajú z rímskeho obdobia, iné sú románske. Ku katedrále sa primkýna románska bazilika sv. Quirina s bohatou sochárskou výzdobou a zvyšky nástenných malieb.

Chrámové múzeum vlastní zbierku talianskych maliarov z 16. a 17. storočia a strieborný oltárny obraz Madony z roku 1477. ´Kastel´ s valcovou vežou pochádza z 15. storočia od Benátčanov. Ďalej je zaujímavá galéria Fortis na ulici Vrizeča č. 1 s malou zbierkou objektu z rímskej doby. Umelecká galéria Decumanus na ulici Gupca prezentuje výstavy súčasného chorvátskeho umenia. Krk je nepochybne mestom, ktoré uspokojí aj tých dovolenkárov, ktorí majú radi umenie a históriu.

Hlavné kúpalisko (mestské) je v zátoke Dražica 1 km od Krku - drobné kamienky, z pláže pozvoľný prístup do mora, ktorý lemuje borovicový háj. Dovolenkujúci môžu využiť výborné možnosti pre jachting, vodné lyžovanie, podmorský rybolov, či potápanie.

V meste Krk každoročne prebiehajú tzv. letné kultúrne akcie - koncerty, divadelné a operné predstavenia, atď. čo je nepochybne príjemným spestrením dovolenkových večerov. Neďaleko mesta Krk je na útese stredoveká dedinka Vrbnik, ktorá ulahodí každému dovolenkujúcemu oku.

Baška - známy prístav na ostrove Krk

U dovolenkárov je veľmi známe i letovisko Baška. Jedná sa o mesto i prístav na juhovýchodnom pobreží ostrova Krk. Baška je najjužnejším mestom na ostrove Krk, ktoré je turistami hojne navštevované pre svoje príjemné pláže. V Baške je najzaujímavejší kostol sv. Lucie z 9. storočia s pozostatkami bývalého kláštora. Úrodná časť v údolí Baška Draga, ktorou pretekajú rieky Suha Ricina a Vela Rika, je ideálnym miestom pre pestovanie pšenice, vinárstvo a rybárstvo. Vedľa starej časti vyrástla časť nová s množstvom turistických možností, ktoré z Bašky urobili známu dovolenkovú destináciu. Hlavná cesta spája Bašku s mestom Krk. Baška je spojená aj s pevninou pomocou mosta a trajektové linky spájajú mesto Baška s ostrovom Rab a Senj.

Práve tu bola objavená najstaršia písomná chorvátska pamiatka - doska písaná hlaholikou z 11. storočia. Ide o veľkú kamennú dosku, do ktorej nechal kráľ Zvonimir hlaholikou vytesať darovaciu a zakladaciu listinu tunajšieho kostola sv. Lucie.

V okolí Bašky je asi 14 km značených turistických ciest, ktoré radi využívajú aktívni dovolenkári. V Baške sa každoročne koná aj niekoľko kultúrnych a spoločenských podujatí, z ktorých menujme aspoň Ribarska dan (Rybársky deň) spojený so zábavou a gastronomickými špecialitami. Vďaka krásnej 2 km dlhej pláži patrí Baška k vyhľadávaným cieľom dovolenkujúcich. Ponúka veľa možností na rekreáciu a športové vyžitie - tenis, golf, futbal, potápanie, jachting. Pozdĺž 4 km dlhej promenády sa nachádza množstvo reštauračných zariadení.

Punat - prístavné mestečko na ostrove Krk

Ďalším významným mestečkom na chorvátskom ostrove Krk je Punat. Jedná sa o prístavné mestečko juhovýchodne od Krku, ktoré ponúka viac možností ubytovania ako okolité mestá. Zaujímavý je predovšetkým františkánskym kláštorom na ostrove Košljun. V kláštore sa nachádza múzeum, kde si môžete prezrieť obraz Posledného súdu z roku 1653 alebo Ptolemaiov Atlas.