Ostrov Pag ležiaci v Kvarnerskom súostroví je obľúbeným miestom na trávenie dovolenky. Je dlhý 60 km. Od ostrova Rab ako aj od pevniny je oddelený len úzkymi prielivmi. Ostrov spája s pevninou aj most postavený v 70.tych rokoch minulého storočia.

Ďalším spôsobom, ako sa dostať na ostrov, je použiť trajekt, ktorý vedie z Prizny na pevniny do Žigljenu, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti ostrova.

Reliéf tohto chorvátskeho ostrova tvoria holé skaliská pripomínajúce mesačnú krajinu. Na ostrove nie sú s výnimkou niekoľkých prameňov žiadne povrchové vody ani potoky. V okolí miest a menších osád tvoria pobrežie Pagu pokojné zátoky.

Podnebie ostrova je typické stredomorské. Poľnohospodárstvo na ostrove je obmedzené len na územia v krasových zníženinách s rovným nánosovým dnom. Tu domáci pestujú svetoznáme víno Žlutice a vyrábajú ovčí „Paški sir“ naložený v olivovom oleji.

Pag býva často označovaný ako chorvátska Ibiza. Tento prívlastok vznikol vďaka vyhľadávanej pláži Zrče s diskotékovými podnikmi, ktoré žijú počas celého dňa i noci. Vďaka tomu ostrov navštevujú aj svetoznámi DJ-i a množstvo mladých ľudí z celej Európy.

Najväčšie mestá na ostrove sú mesto Pag a Novalja. Súčasné mesto Pag leží 1 km od pôvodného rovnomenného mesta. Architektonicky bolo vystavané podľa gotického staviteľa Juraja Dalmatinca. Vytvoril mesto s ulicami do pravého uhla, vedúcimi k štyrom mestským bránam.

V centre mesta je námestie s katedrálou, vojvodský palác a biskupský palác, napriek tomu že ostrov nikdy nemal vlastného biskupa. Mesto Novalja leží na hlavnej ostrovnej komunikácii. Okolie mesta tvoria borovicové lesy a krásne piesočnaté pláže. Neďaleko Novalje sa nachádza aj pláž Zrče.

Ostrov Pag ponúka bohaté možnosti letnej dovolenky – krásne pláže, tiché zátoky, malebné maríny, výborné reštaurácie s domácimi špecialitami aj možnosti divokej zábavy.

Mesto Pag

Pôvodné mesto Pag neposkytovalo koncom stredoveku obyvateľstvu dostatočnú ochranu, a preto bolo v polovici 15. storočí postavené nové sídlo asi 1km od pôvodného. Plán sídla vypracoval vtedy najvýznamnejší dalmatínsky gotický staviteľ Juraj Dalmatinec. Ten bol na svoju dobu veľmi moderný a navrhol mesto s ulicami do pravého uhla, vedúcimi k štyrom mestským bránam.

V centre mesta, nachádzajúcom sa rovnomennom ostrove Pag,  umiestnil námestie s katedrálou, vojvodský palác a biskupský palác, aj keď sa Pagu nikdy nepodarilo mať svojho vlastného biskupa. V roku 1499 začal Dalmatinec pracovať na mestských hradbách, ale z nich sa zachoval len severnou roh s časťou hradu. Pag je teda jedným z mála miest, ktoré bolo postavené plánovite.

Novalja - turistické stredisko na ostrove Pag

Novalja je významné turistické stredisko v rovnomennej zátoke na juhozápadnom pobreží ostrova Pag. Dovolenkujúcim ponúka početné možnosti ubytovania i zábavy, veľa reštaurácií (ponuka je zameraná na miestne špeciality - jahňatá na ražni, ryby, plody mora, pažský syr).

Novalja leží na hlavnej ostrovnej komunikácii, neďaleko od trajektu v Prizna - Žigljen. V okolí sa nachádzajú borovicové lesy a veľmi krásne pláže (napr. Straško, Caska, Trinčel), 2 - 3 km. Neďaleká pláž Zrče s pozvoľným vstupom do mora je považovaná za jednu z najpôvabnejších na Jadrane, pretože ponúka aj prekrásny výhľad na horstvo vzdialenej pevniny chorvátskeho pobrežia.

Pláž Zrče je preslávená nočným životom i dennými diskotékami, ktoré sú lákadlom najmä pre zábavy a tanca chtivých dovolenkujúcich. V malých zátokách pri meste Novalja sa nachádzajú aj kľudné piesočnaté pláže.