Ostrov Oahu je známy svojimi pokojnými vodami a peknými plážami. Tri milióny rokov starý ostrov tvorí kultúrne a vzdelávacie centrum celého štátu. Oahu je najobľúbenejším ostrovom celého súostrovia. Niet sa však čomu čudovať, keďže tento ostrov ponúka širokú škálu najrôznejších aktivít. Je skvelým miestom pre tých, ktorí sa chcú cez deň venovať surfingu, plávaniu, opaľovaniu, alebo potápaniu.

Po zotmení sa otvoria tanečné kluby a na hlavnom Waikiki Bulváru sa rozhoria pochodne, ktoré oznamujú začiatok večernej zábavy. V hlavnom meste Honolulu môžete nájsť luxusné hotely, či veľké obchodné centrá. Aj napriek tomu si mesto dokázalo udržať svoj exotický nádych. Najatraktívnejšou časťou Honolulu je svetoznáma pláž Waikiki Beach. Jedná sa len o niekoľko sto metrov dlhú pláž obkolesenú palmami. Na pláž nadväzuje sopečný kráter Diamond’ Head s nádherným výhľadom na celé mesto.

Iba niekoľko kilometrov od Honolulu je možno nájsť pokoj a pohodu panenskej prírody. Naopak sever ostrova je obľúbeným miestom surfistov, keďže sa tu nachádzajú najväčšie vlny. Najnavštevovanejším miestom ostrova je Pear Harbor (Perlová zátoka).

Oahu s hlavným mestom súostrovia Honolulu tvorí vstupnú bránu pre turistov z celého sveta. Honolulu obýva pol milióna obyvateľov rôznych národností. V jeho blízkosti nachádzame Národný pamätný cintorín Punchbowl lokalizovaný vo vyhasnutom kráteri sopky. Juhovýchodná časť ostrova je mimoriadne zaľudnená, nájdeme tu väčšinu ubytovacích kapacít, ako aj slávnu pláž Waikiki. Známym symbolom ostrova Oahu je taktiež vyhasnutý kráter Diamond Head, kde je možné za poplatok abslovovať  exkurziu na východ slnka.

Miestami hodnými navštívenia sú taktiež zátoka Hanauma Bay, ako aj kráter Koko, ..., ostrov Číňanov Klobúk, údolie Kaaawa, vodopády Sacred Falls. Na severnom pobreží ostrova sa nachádza Polynézske kultúrne centrum, ktoré ročne navštívi milión turistov. Menej známe, ale o to tajomnejšie miesto je Chrám Mormónov postavený na začiatku 20. storočia, americkej náboženskej sekty vzniknutej v 19. storočí.

Nevšednou atrakciou vo vnútrozemí ostrova môže byť taktiež návšteva ananásovej plantáže firmy Dole, alebo posvätné miesto pôvodných Havajčanov, Rodiace kamene Kukaniloko, miesto duchov ktorí pomáhali znášať bolesť matky pri pôrode. Z historických pamätníkov histórie USA nemožno nespomenúť Pamätník USS Arizona v prístave Pearl Harbour, postavený na mieste potopenia americkej vojnovej lode japonskými vojskami 7. decembra 1941. Na lodi Missouri sa americkí turisti môžu kochať miestom, kde Japonci kapitulovali, čo znamenalo novú éru mieru v Pacifiku.

Ako jednu z najväčších atraktivít ostrova doporučujeme návštevu už spomínaného Polynézskeho kultúrneho centra na severnom pobreží ostrova, od Honolulu vzdialeného necelých 50 kilometrov. V parku na rozlohe 42 akrov uvidíte to najlepšie z Polynézie a zaručene pôvodné. Pôvodní obyvatelia sa prezentujú z týchto regiónov: Hawaii, Markézy, Tahiti, Tonga, Samoa, Nový Zéland a Fiji. Okrem toho komplex ponúka množstvo reštaurácií, obchodov so suvenírmi, plavbu kanoe po umelom kanáli, kino Imax a divadlo. Vstupné do areálu na jeden deň činí 39-104$, podľa množstva zahrnutých služieb a atrakcií.

Zábavu pre deti aj dospelých netradičným spôsobom ponúka návšteva ananásovej plantáže firmy Dole. Za poplatok si môžete užiť jazdu Ananásovým expresom. Jazda žltým vláčikom dlhá 3 kilometre trvá 20 minút. Za ten čas sa dozviete históriu ananásov na ostrovoch a fascinujúci príbeh plantážnika Jamesa Dolea. Vláčik odchádza každú polhodinu. V komplexe sa nachádza taktiež najväčšie bludisko na svete s 1,7 míľami chodníkov na ploche 100,000 štvorcových stopách. Plantáž je otvorená denne od 9.00 do 18.00.

K dipozícii sú aj náučné túry po osvedčených trasách najkrajšími kútmi ostrova. Či už si vyberiete spomínaný výlet za východom slnka na Diamond Head Crater za cca 20$, dvojhodinovú túru za vodopádmi za cca 37$, poldenný výlet do dažďového pralesa za cca 39$, alebo špeciálnu exkurziu za miestnou faunou a flórou za približne 32$, na Vašej trase Vás bude sprevádzať skúsený miestny vodca, ktorý pozná ostrov ako vlastnú dlaň. Cena vždy obsahuje dopravu autami priamo od hotela do prírody, fľašku vody, použitie ruksaku, ďalekohľadu, pršiplášťa a digitálnu fotku všetkých zúčastnených. Hoci žiadna z túr nie je dlhšia ako 6 kilometrov, nepodceňujte oblečenie a výbavu. Dôležitá sú najmä dobrá obuv, pretože najmä kamene pri vodopádoch môžu byť šmyklavé.