Mesto Split je známe azda každému, kto strávil dovolenku v Chorvátsku, alebo sa len chystá. Pre mnohých je oporným bodom na chorvátskej diaľnici počas k cesty k Jadranu, pre iných je známym prístavom. Tak či onak, Split je najväčším mestom na chorvátskom pobreží s počtom obyvateľov približne 200 tisíc. 

Je taktiež hlavným hospodárskym, kultúrnym a dopravným strediskom Dalmácie. O strategickej polohe mesta Split niet pochýb. Nachádza sa na polostrove medzi Kaštelským zálivom a Splitským prielivom, pričom jeho západnej časti kraľuje vrch Marjan s krásnym lesoparkom. Pohoria Kozjak a Mosor chránili v minulosti mesto zo seveu a severovýchodu pred vnútrozemnskými vplyvmi.

Kutúrne bohatstvo tohto jadranského prístavu je naozaj veľké a počas dovolenky si môžete spestriť dni i návštevou mnohých kultúrnych pamiatok, ktoré sa tu nachádzajú. Napríklad Diokleciánov palác, pýcha mesta Split, bol v roku 1979 zapísaný do listiny kultúrneho dedičstva UNESCO.

Či už sa rozhodnete stráviť dovolenku priamo v Splite, alebo jeho okolí, budete spokojní. Split je mestom so zaujímavým duchom a ulahodí najmä tým, ktorí preferujú pulzujúci život miest a atmosféru prístavov.