Pakoštane patrí medzi menšie strediská cestovného ruchu v Chorvátsku. Leži asi 30 kilometrov južne od mesta Zadar a 8 kilometrov juhovývhodne od mesta Biograd.

V blízkosti mestečka sa nachádza jedno z najväčších chorvátskych jazier, Vranské jazero, ktorého okolie je využívané hlavne na turistické a cyklistické trasy. Aj keď je Pakoštane menším mestečkom, sú tú výborné podmienky na trávenie voľného času. V lete môžte napríklad navštíviť gastronomickú slávnosť Materine užance, letný karneval alebo festival dalmátskych vokálnych skupín.

Mate radi vodné športy? Móžete navštíviť potápačske centrum, vyskúšať si winsurfing, jachting, podmorský rybolov - ale aj iné letné športy ako napríklad plážový volejbal a tenis. Nachádza sa tu tiež strelnica a jazdecké stredisko. Milovníci kúpania nájdu v Pakoštane a jeho okolí okruhliakové i kamenisté pláže, miestami obklopené tienistými borovicovými hájmi. Z pláží je pekný výhľad na blízke ostrovčeky v mori, ku ktorým je možno aj doplávať. Na pláži si môžete zapožičat vodné skútre, vodné bicykle alebo motorové člny.

V centre mesta Pakoštane sa nachádza množstvo malebných kaviarničiek, pizzerii, krčmičiek, reštaurácii ale aj zábavné podniky a obchody so suvenírmi. Vydajte sa na výlet do neďalekého národného parku Kornati, ktorý tvorí množstvo ostrovov a navštívte jeden z najmenších ostrovov Vrgada. Tento ostrov je známy hlavne pre svoju pieskovú pláž, ktorú len tak v Chorvátsku nenájdete.