Ak sa rozhodujete stráviť vašu dovolenku v Chorvátsku, čo takto navštíviť malé turistické letovisko Novi Vinodolski? Je to je malebné prímorské mestečko nachádzajúce sa asi 40 kilometrov juhovýchodne od Rijeky a približne 8 km od Crikvenice.

Známe je svojimi nádhernými okruhliakovými a skalnatými plážami a výbornými podmienkami na kúpanie. V zátoke Lišajn sa nachádza veľmi pekne upravená pláž, s miernym vstupom do mora a okolitými borovicovými lesmi. Pláž je vybavená dokonca výťahom pre invalidov a umožnuje im ľahší prístup k moru.

Ak ste milovníkom historických pamiatok môžete navštíviť kostol sv. Filipa a Jakuba, antickú vežu Lopar, nad prístavom ležia mohutné zrúcaniny kláštora z 15.storočia a tiež hrad zo 14. storočia, neskôr prestavaný v 19. storočí. Novi Vinodolski, ktorý mnohí volajú stručne len Novi ponúka taktiež bohatý spoločenský život - letné festivaly, karnevaly, divadelné predstavenia, tanečné terasy, fakultatívne výlety, rôzne športové aktivity na mori a cyklistické trasy.

Čo sa týka ubytovania, určite si vyberiete niečo vhodné pre vašu dovolenku. Ponuka je pomerne široká a tak sa môžete ubytovať či už v hoteloch, hotelových apartmánoch, hosteloch, na súkromí, v kempoch, v novo postavených vilách na pobreží alebo v hotelovom komplexe "Novi Resort". S dovolenkou v Novi Vinodolski určite budete spokojní.

Pláž v Novi Vinodolski bola ocenená "Modrou vlajkou". Aby pláž získala toto medzinárodné ocenenie musí byť čistá, upravená, s dostatočným počtom toalet, odpadkových košov, kabíniek na prezliekanie. Musí tu byť zaistený prístup k pitnej vode, záchranna služba a tiež sa tu musí nachádzať informačná tabuľa. Kvalita vody musí byť sledovaná prevádzkarmi. V roku 2011 bolo ocenených "modrou vlajkou" 116 chorvátskych pláži.