Mesto Rijeka, tretie najväčšie mesto a najväčší prístav v Chorvátsku. Má všetky znaky živého prístavného mesta plného lodí, nákladných áut, výfukových splodín a žeriavov. Mesto samo nemá žiadnu pláž, no aj napriek tomu je častým cieľom dovolenkujúcich turistov.

Osadu zvanú Tarsaticae vybudovali Rimania po ovládnutí domorodých illyrských kmeňov, čo dokazujú vykopávky starovekých hradieb. Pre Rakúsko sa stala Rijeka dôležitým prístupom k moru a v roku 1725 tu bola vybudovaná cesta spájajúca Viedeň s mestom Kraljevica. Cesty podporuje ekonomický rozvoj mesta a najmä stavbu lodí. V roku 1729 bola otvorená v Kraljevici prvé moderná lodenica, ktorá dáva mestu špecifický ráz. Neskôr bola vybudovaná železnica do Zagrebu, Budapešti a Viedne priviedla do Kvarnerského zálivu prvých turistov.

V súčasnej dobe je hlavnou tepnou mesta Korzo, ktoré prebieha mestom od východu k západu, ale hlavným orientačným bodom zostáva prístav. V roku 1750 bolo mesto takmer zničené zemetrasením a na mieste zničených starých hradieb bola potom vybudovaná hlavná obchodná trieda Korzo.

Na strategickom mieste nad Rijeku stojí pevnosť zo 13. storočia. Tu zrejme stála pôvodná Libumská pevnosť, ale dnešnú pevnosť postavil franský vojvoda z Krku na obranu svojho sídla vo Vinodol. Postupom času sa pevnosť pomaly rozpadali, čo nakoniec urýchlilo zemetrasenia roku 1750. V roku 1826 ju kúpil rakúsky maršal Laval Nugent, ktorý ju reštauroval v neogotickom štýle. Pevnosť je v súčasnosti využívaná pre letné koncerty, predstavenia a tiež ako galéria a je často navštevovaná turistami počas dovolenky v okolí Rijeky. Od mosta cez Rječinu môžete vystúpiť po schodisku Petar Tržič na starý Frankopanský hrad Trsatski Kastel. Dolnú časť schodiska vybudoval kapitán Petar Kružič v roku 1531 a to bolo neskôr predĺžené až na vrchol na dnešných 538 schodov.

Zaujímavé sú v Rijeke i múzeá. Námorné a historické múzeum na Muzejskim trgu č. 1 bolo založené roku 1876, v rokoch najväčšieho rozmachu stavby lodí. Múzeum má však aj archeologické a rôzne historické zbierky. Hneď vedľa sídli Mestské múzeum, otvorené len pre dočasné výstavy histórie Rijeky. Prírodovedecké múzeum na Lorenzovom prolaze č. 1 je venované geologickým a botanickým zbierkam regiónu.

V Rijeke je organizovaných niekoľko významných kultúrnych podujatí. K najväčším a najlepšie pripraveným patrí karneval vo februári, ktorý sa koná priamo v uliciach mesta a je prístupný každému. V lete je najznámejšie Rijecké leto divadiel a koncertov, obľúbené sú tiež návštevy divadla Ivana Zajca, ktoré uvádza drámy, operu i balet. K príjemnému posedeniu s tancom zase pozýva napr. Club Palach blízkosti trgu Jadranski. Rijeka je nepochybne skvelým miestom na strávenie či už dovolenky alebo dovolenkového dňa, pretože okrem historického nádychu, kultúrnych akcií ponúka aj neobyčajnú a nevšednú atmosféru.