Dalmácia je najznámejšou a najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou v Chorvátsku. Rozprestiera sa v dĺžke skoro 800 kilometrov južne od Kvarnerského zálivu až po oblasť Dubrovníka. Nájdete tu krásne zátoky, horské masívy, píniove lesy ale aj nádherné pieskové i skalnaté pláže

Na pobreží leží množstvo malebných mestečiek ako sú Šibenik, Split, Zadar, Trogir a ďalšie. Súčasťou Dalmácie je aj množstvo ostrovov, ktorých je okolo 1208. NajznámejŠie sú Hvar, Brač a Korčula.

Geograficky sa Dalmácia delí na Severnú Dalmáciu, Strednú Dalmáciu a Južnú Dalmáciu. Každá oblasť vám učaruje niečim iným. V Severnej Dalmácii za návštevu určite stojí súostrovie Kornati alebo vodopády na rieke Krka.  Stredná Dalmácia vás zaujme vďaka svojim krásnym štrkovým plážam na Makarskej riviére, Južná Dalmácia je známa historickým mestom Dubrovník.

Nech už si pre svoju dovolenku vyberiete ktorúkoľvek časť Dalmácie, slniečko by vám ju malo len spríjemňovať. Dalmácia totiž patri medzi najteplejšie oblasti severného Stredomoria.

Severná Dalmácia

Severnú Dalmáciu, ďalšiu významnú dovolenkovú destináciu v Chorvátsku reprezentuje oblasť mesti mestami Zadar a Split. Podobne ako celá Dalmácia, i jej severná časť je charakteristická prekrásnou prírodou a početnými národnými parkami.

Prírodné podmienky sa však líšia. Pre sever je typická skalnatá pustiatina pripomínajúca mesačnú krajinu, príkladom sú ostrov Pag, alebo i Plitvické jazerá, ktoré sú naozajsntým skvostom Severnej Dalmácie. Nájdete tu aj národné parky Kornati a Krka, ktoré ešte podčiarkujú výnimočnosť tejto obľúbenej dovolenkovej destinácie.

Väčšina letovísk má pokojný charakter a poskytnú vám ideálne zázemie pre relax na pláži i vychutnávanie si miestnej nevšednej krásy prírody. K najväčším a súčasne najrušnejším dovolenkovým destináciám patria Biograd na Moru, Vodice a Primošten, ktoré svojim návštevníkom ponúkajú aj čulý nočný život a všakovaké sprievodné atrakcie, či už za dňa alebo v noci.

Netreba zabúdať ani na hitorickú hodnotu tejto oblasti. Severná Dalmácia je obdarená množstvom kultúrnych a stavebných pamiatok najmä románskeho štýlu, pričom väčšinu z nich nájdete v centre regiónu v okúzľujúcom meste Zadar, ale i v malebnom prísatve Šibenik, menej známom mestečku Nin, kde sa nachádza najmenšia katedrála na svete.

Dopravné spojenie do Severnej Dalmácie je výborné. Okrem tradičnej a najvyhľadávanejšej automobilovej dopravy sa sem môžene dostať i letecky linkou priamo v Bratislavy.

Stredná Dalmácia

Oblasť Strednej Dalmácie ponúka svojim návštevníkom členité pobrežie s malebnými zátokami a bielymi plážami v chladivom tieni masívu pohoria Biokovo. Oblasť Stredná Dalmácia je niektorými priaznivcami považovaná za jednu z najkrajších prímorských oblastí na svete. Pokiaľ plánujete stráviť dovolenku v Chorvátsku, Stredná Dalmácia je určite ideálnym miestom.

Dalmátska riviéra sa nachádza v strednej časti chorvátskeho pobrežia medzi mestami Zadar a Split.

Podnebie v tejto oblasti je stredomorské so subtropickými črtami. Stredná Dalmácia je dostupná po novej diaľnici. Okrem opaľovania a kúpania je možné si spraviť výlet do niektorých z okolitých národných parkov.

Okrem samotného pobrežia, Stredná Dalmácia zahŕňa aj nádherné ostrovy ako sú napríklad Brač, Hvar, Drvenik Veli, Šolta, Čiovo, a Vis. Stredná Dalmácia je určite najobľúbenejším úsekom chorvátskeho pobrežia. Mnohé z letovísk Strednej Dalmácie majú dlhodobú tradíciou rekreačných stredísk.

Južná Dalmácia

Južná Dalmácia je najteplejšou oblasťou Chorvátska a aj vďaka vysokým teplotám, divokej prírode a nevšedným kultúrnym pamiatkam patrí k najvyhľadávanejším dovolenkovým regiónom na Jadrane.
Pestrosťou vás očaria i miestne pláže, ktoré sú skalnaté, kamenné i piesočnaté, závisí len na vašom vkuse.

Južná Dalmácia je najmenšou z pobrežných oblastí v Chorvátsku. Tvorí ju úzky pobrežný pás ohraničený z severu riekou Nertva, zahŕňajúci oblasti Preklava a Pelješacostrovy Korčula, Elafite, Lastovo, Lokrum, Sušac, Jabuka, Palagruža Mljet.

Neodmysliteľou súčasťou tohto regiónu je polostrov Pelješac, ktorý je po Istrii druhým najväčším v Chorvátsku. Jeho rozloha činí celkom 348 km².

Centrom tohto regiónu je nepochybne mesto Dubrovník, známy ako „perla Jadranu“, o ktorom spisovateľ George Bernard Shaw povedal po jeho návšteve v roku 1929 : „Ak chcete vidieť raj na zemi, choďte do Dubrovníka“...