Sidi Bou Saïd je mestečko vystavené na skale nad morom v tesnej blízkosti Tunisu a z toho dôvodu je dnes už skôr považované za jedno z tuniských predmestí než za samostatné mestečko. Veľmi blízko Sidi Bou Saïd sa nachádza Kartágo a toto spojenie (spolu s hlavným mestom Tunisom) robí z celej oblasti turistický raj. Sidi Bou Saïd je akousi čerešničkou na torte. Mestečko sa preslávilo svoju modro bielu architektúrou.

Bielo natretými domami, modrými oblúkovými dverami a vrátami, orientálnym mrežovaním na oknách, balkónmi, modro-bielymi kupolami, vtáčími klietkami a čímsi neopísateľným, čo odtiaľto vyžaruje...

Toto mestečko nenavštevujú len cestovatelia, ale aj umelci a intelektuáli. Podobne tomu bolo aj v skorších dobách. Jeden z prvých Európanov, ktorý sa tu usídlil, bol barón Rodolphe d'Erlanger. Ďalšou významnou osobnosťou v dejinách Sidi Bou Saïd sa stal August Mack, ktorý zvečnil na svojom obraze známe Café des Nattes. Tento obraz sa o niekoľko rokov neskôr stal priamo symbolom Sidi Bou Saïd.

Prístav v Sidi Bou Said, TuniskoPrístav v Sidi Bou Said, Tunisko - "Port of Sidi Bou Said, Tunis, Tunisia, North Africa" by Ghiyaal - I took this picture on April 2012 with Nikon D90 in Tunis.. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

V Sidi Bou Saïd sa nakrúcal jeden z nezabudnuteľných filmov o krásnej Angelike a Joffreyovi de Peyrac. Keď tu budete, ani na chvíľu nezapochybujete, prečo si filmový štáb vybral pre svoj úspešný snímok práve toto miesto. Sidi Bou Saïd je aj dodnes nazývané Angelikino mesto.

Typické pre toto mesto sú vtáčie klietky, ktorými je celé mestečko preslávené. Niektoré sú naozaj nádherné a skvostné, iné sú skôr len takými napodobeninami pre turistov. Ak sa vám budú páčiť, vyberte si takú, ktorá Vám padne do oka a na ktorej Vaša peňaženka bude stačiť. Pre Sidi Bou Saïd je to totiž špecialita a Vám bude ešte dlho pripomínať dovolenku strávenú na tomto prekrásnom mieste.