Antalya je dovolenkové letovisko ležiace pri Stredozemnom mori. Ponúka obrovské hotelové komplexy, dlhé pláže, športové vyžitie všetkého druhu a samozrejme aj zaujímavé okolie. Veľkou nevýhodou je často vysoká vlhkosť vzduchu s vysokou teplotou vody a davmi turistov zo všetkých kútov sveta. Antalya je nazývaná Tureckou riviérou a treba podotknúť, že pripomína snové dovolenkové letovisko, teda ak snívate o veľkých luxusných komplexoch...

Antalya vďačí svojej popularite tiež zaujímavému okoliu. Neďaleko sa nachádzajú hneď tri národné parky a samozrejme niekoľko antických pamiatok. Menujme teda tie najzaujímavejšie.

Národný park Termessos - skrýva ruiny starovekého mesta, ktoré nezdolal ani Alexander Veľký. Niet sa čomu diviť, kopec, do ktorého sa človek musí vyškriabať, nepatrí medzi najnižšie. Ďalším z Národných parkov je Olympos, ktorý sa tiahne pozdĺž pobrežia až za letovisko Kemer. Na juhu národného parku možno navštíviť ruiny starovekého mesta Olympos. Človeku sa až tají dych pri pohľade na zrúcaniny v oleandrovom háji. V tesnom susedstve starovekého mesta sa nachádza prírodná zaujímavosť s názvom Chimera. Jedná sa o plamene, ktoré bez pričinenia horia už od dávnych dôb medzi kameňmi.


Ďalším národným parkom je Köprülü. Tu môžete zažiť divoký rafting na rovnomennej rieke, či kúpanie v krásnom kaňone. Voda je síce ľadová, ale krásne čistá. Na mnohých miestach však nie je pre menej zdatných plavcov vhodná, prúd je vcelku silný.

A ako sú na tom pamiatky v okolí Antalye? Zaujímavé je staroveké mesto Perge, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti Alanye, a tiež jeden z najzachovalejších amfiteátrov, Aspendos s priľahlými zrúcaninami starovekého mesta.

A pre koho je Antalya vhodná? Predovšetkým pre ľudí, čo majú radi veľké letoviská a nevadia im preplnené pláže. Moc si to neužijú ľudia, ktorým vadí veľká vlhkosť a skutočné „vriace“ more. Na svoje si prídu ľudia, ktorí more berú len ako bonus k poznávaniu okolia. Ako je spomenuté vyššie, okolie Antalye ponúka mnoho zaujímavých miest, či už prírodných krás alebo historických pamiatok.