Letovisko Alanya patrí medzi najvyhľadávanejšie turecké destinácie pre pohodovú dovolenku širokého spektra turistov. Alanya dokáže snúbiť mix zaujímavej histórie, odpočinku pri mori, nočnej zábavy a ďalších lákadiel. Čisté more s pozvoľným vstupom a pokoj na pláži poteší dovolenkárov, ktorí si nepotrpia na živé dianie. Desiatky reštaurácií, barov a diskoték zase uberú sily živlom, ktoré radi ponocujú. No a konečne miestne pamiatky, mešity a minarety zasiahnu hlboko tých, ktorí túžia spoznať tureckú históriu.

Alanyjské pobrežie je rozdelené menším polostrovom na dve časti - Kleopatrinu a Keykubatovu pláž. Na tomto polostrove sa nachádza zrúcanina a dlhé opevnenie Alanyjského hradu, ktoré čnejú nad celým letoviskom. Hradby však nie sú jediným lákadlom tejto destinácie. Tá ponúka možnosť navštíviť aquapark, lunapark, otvorený bazár čiže trhovisko so všetkým možným vrátane oblečenia svetových značiek, avšak niekedy v kvalite. 

Neprimeranú úroveň bohužiaľ v Alanyi, ktorá je vzdialená 130 kilometrov (2 hodiny jazdy) od letiska v Antalyi, majú aj niektoré hotely. Nezriedka sa nájde prípad, keď označenie troch hviezdičiek vydá v skutočnosti sotva za dve. Je teda dobré vyberať ubytovanie o stupeň lepšie, aby ste sa dostali na požadovanú kvalitu. Existujú však aj výnimky, kde počet hviezdičiek plne zodpovedá ponúkaným službám, vybavenie izieb atď.

Moc iných možností ako vyskúšať miestnu stravu a nápoje nezostáva, hoci tu samozrejme majú svoje miesto aj fastfoody, na ktoré sme všetci zvyknutí i z iných stredísk všade po svete. Jednej špecialite sa však vyhnúť nedá. Je ňou čaj! Ten dostanete úplne všade a vo všetkých možných podobách. Pre Európanov nie je bežné v horúcich letných dňoch piť čaj, ale on naozaj zaženie smäd lepšie ako studená voda.

Hoci je Turecko moslimskou krajinou, alkohol je k dostaniu prekvapivo úplne všade. Turci pijú ako pivo a víno, tak tvrdý alkohol. Typickým alkoholickým nápojom, ktorý by ste nemali počas Vašej dovolenky opomenúť je rakija, anízová pálenka. Podáva sa s ľadom a vodou, ktorá dodá nápoju mliečne zafarbenie. Turecká kuchyňa je veľmi podobná gréckej, je ľahká, nie moc korenená a prevláda zelenina na mnoho spôsobov. Typickým jedlom na ulici je kukuričný klas a kebab, ktoré nájdete na každom rohu.