Sozopol Vám ponúka romantickú dovolenku. Je tu množstvo romantickej atmosféry nielen pre zamilované páry. Kto by nechcel stráviť aspoň jeden večer v malebnej krčmičke na útese? Pod Vami špliechajú vlny a ten prekrásny výhľad... Každý si v Sozopole príde na svoje.

Dlhá história a krásna príroda - to je rybárske mestečko Sozopol, ktoré sa nachádza 35 km južne od Burgasu. Sozopol sa rozkladá na malom kamenistom polostrove. Vedeli ste, že Sozopol je vôbec najstaršie mesto na bulharskom pobreží? Prvými obyvateľmi územia boli thrácke kmene Nipsey a Skirimian. V 7. storočí pred naším letopočtom grécki kolonizátori založili mesto, ktorému dali meno Apollonia po bohu Apolónovi. Sochár Kalamis k pocte boha postavil 13m vysokú bronzovú sochu boha Apolóna.

Mesto v tejto dobe plnilo funkciu obchodného centra s medom, voskom, obilím, vínom, olivami, olivovým olejom, látkami, šperkmi a keramikou. Apollonia bola v časoch Alexandra Veľkého pripojená k Macedónsku. V 1.storočí pred naším letopočtom mesto padlo pod rímsku nadvládu po veľkom spustošení vojskami Marcusa Lukula. Neskôr bola slávna socha Apolóna poslaná do Ríma ako symbol víťazstva. Ešte Rimania obnovili mesto a postavili nové chrámy. Už v 6. storočí mesto razilo vlastné mince. Najviac pamiatok sa našlo v nekropole mesta - keramika, egyptské vázy, strieborné a zlaté ozdoby. Sláva a moc Apollonia bola tak veľká, že si založila vlastnú kolóniu Anhialo čo je dnešný Pomorie.

Dnešný Sozopol je impozantné mesto s domami z 19. storočia, ktoré sú postavené na skalnatom polostrove. Mesto je lemované tesnými uličkami so záhradkami za kamennými múrmi, domácimi vinicami, romantickými zákutiami a krčmičkami. Sozopol je tiež čulé centrum rybárov, ktorí každý deň vyplávajú za úsvitu na more. Mesto samotné je rozdelené na dve časti - staré mesto a nové mesto Charmanite. Pre turistov je pri letnej dovolenke najväčším lákadlom Staré mesto, v ktorom sa môžu ponoriť do labyrintu spletitých uličiek a vínom porastených domov.

Pláže v Sozopole sú dostatočne široké s povrchom tvoreným jemným pieskom. Najznámejšiu pláž nájdete severne od mesta a nesie vznešený názov: Cárova pláž. Medzi skaliskami južne od Sozopolu je umiestnená Rajská pláž a ešte viac na juh pláž Kavatsite sa rovnomenným kempom. Pláž Charmanite (Harmanite) nadväzuje od juhu na novú časť Sozopolu.

V roku 1993 tu bolo objavené staré pohrebisko, ktorého vykopávky tu prebiehajú až do dnešných dní. Oblasť archeologických výkopov je ohraničená plotom a vstup sem je prísne zakázaný. Avšak archeológov pracujúcich na vykopávkach môžete cez plot sledovať pokojne celý deň. Okrem nich si na pláži môžete užiť na kĺzačkách, prenajať si vodný bicykel alebo celý deň presedieť v niektorom z mnohých plážových barov. Záleží len na Vás, čomu dáte počas Vašej dovolenky prednosť.

Dve pláže ležia neďaleko malého rybárskeho prístavu. Sú pokryté nádherným zlatým pieskom a ponúkajú široké možnosti vodných športov, požičovní, atrakcií pre deti i dospelých vrátane toboganu apod. Južná pláž je široká, asi 2 km dlhá s nádherne čistou vodou. K veľmi populárnym tu patria aj potápačské kurzy.

Tri kilometre južne od Sozopolu sa nachádza pláž Zlatá Rybka (Zlatna Ribka) a je domovom pre obľúbený kemp. Kempov je celkovo v okolí Sozopolu pomerne veľké množstvo a ponúkajú ubytovanie nielen vo vlastných stanoch, ale často sú vybavené aj chatkami a malými plážovými bungalovmi.

Tip pre Vás! Ak sa vydáte na výlet južným smerom od Sozopolu, narazíte na úsek pobrežia, ktorý je natoľko členitý a skalnatý, že býva často prirovnávaný k severským fjordom.