Na jednej strane slnečný svit dlhé obdobie v roku, na druhej strane temnota hlbokých jaskýň, aj taká môže byť dovolenka v Slovinsku. Krátke pobrežie Slovinska dáva prístup k Jadranskému moru a ponúka poznávanie nádherných stredomorských mestečiek a v žiare slnečných lúčov sa na svahoch kúpu olivovníky a vínna réva. Hlboko pod nimi sa však nachádzajú jedny z najkrajších podzemných svetov na planéte - tak sú Slovinci hrdí na svoje jaskyne a krasy.

V celom Slovinsku narazíte na viac ako osem tisíc krasových jaskýň a na pobreží zasa na obrovité kamenné útesy. Prímorské mestá ako Piran, Izola, či Koper lákajú návštevníkov svojim nepoškvrneným stredovekým rázom, ale zároveň, ako napríklad Portorož, ponúkajú dovolenkujúcicm moderné ubytovanie v hoteloch, športové vyžitie, prístavy pre jachty a podobne. V prírodnom parku Sečovlje možno vidieť obrovskú plochu soľných paniev. 

Za slovinským pobrežím začína oblasť Krasu (Karst), kde v pivniciach kamenných domov dozrieva víno a jedná sa o vyhlásený gurmánsky región. Dovolenkujúci, ktorým nechýba odvaha sa určite vydajú do podzemia, do nádherných krasových jaskýň, o ktorých padla historická zmienka už okolo roku 1231. Jaskyňa Postojna je najpopulárnejšou európskou jaskyňou a každý rok ju navštívi 31 miliónov návštevníkov. Škocjanské jaskyne sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO - sú až 1400 metrov dlhé a 150 metrov hlboké a vytvárajú podzemné koryto rieky Rieka. Jaskyňa Krížna jama zasa ukrýva obrovské podzemné jazerá nádherne osvetlené karbidovými lampami.