Španielske pobrežie Costa Brava je každoročne veľmi žiadanou dovolenkovou destináciou. Čo sa vám vybaví, keď sa povie Španielsko? Barcelona, flamenco, Madrid, fiesty, Dalí, Sevilla, Gaudí, Kolumbus, siesty, Sangria, bolero, Alhambra alebo gaspacho? Tým ale ponuka zďaleka nekončí. Nie nadarmo je Španielsko jednou z najnavštevovanejších krajín sveta.

Turisti sa sem schádzajú za architektúrou, históriou, prírodou, morom aj kulinárskymi pochúťkami. Najviac turistov sa sem pochopiteľne vydáva v lete - dlhým plážam v oblastiach ako napr. Costa Brava alebo Costa del Maresme sa dá len ťažko odolať. Keď sa k tomu pridá ešte rytmus kastanetov a osviežujúca vychladená Sangria, nechce sa vo nikomu odísť... Po leňošení na pláži sa potom vyráža do rušných uličiek prímorských mestečiek alebo ešte rušnejších ulíc veľkých miest. O zábavu na dovolenke tiež nebude núdza, pretože ak sa nejaký národ vie baviť, potom sú to Španieli.

Dovolenka pri mori ale znamená predovšetkým polihovanie na pláži, plávanie, potápanie a večery s dobrým jedlom, pitím i zábavou. Ak máte naplánované niečo v tomto štýle, bude pre Vás asi najlepšie pobrežie Costa Brava alebo Costa del Maresme. Vedľa čistých pláží tu turistov zaujmú aj aquaparky alebo delfinária, čo na dovolenke ocenia hlavne rodičia s deťmi. Costa Brava znamená v preklade "divoké pobrežie". Rovné a dlhé pláže tú striedajú morom opracované skaliská.

Neďaleko pobrežia leží katalánska metropola Barcelona, ktorá je obľúbeným tipom na výlet počas dovolenky na španielskom pobreží. Na jej tvári sa neodmysliteľne podpísal architekt Gaudí, keď navrhol slávny chrám Sagrada Familia. Nie všetko v Barcelone ale postavil Gaudí. Turisti mieria aj do gotickej štvrti alebo do ulice La Rambla, miesta, ktoré nikdy nespí.

Futbaloví fanúšikovia si nenechávajú ujsť návštevu štadióna FC Barcelona. A pre tých ktorí sa radi kochajú krásnm výhľadom bude ideálnym miesto kopec Montjuic, odkiaľ budete mať mesto ako na dlani. Doby, kedy Španielsko tvorilo históriu sveta, si turisti pripomínajú pri Kolumbovom pamätníku.

Ďalším dovolenkovým letoviskom neďaleko Costa Brava je Costa del Maresme, ktoré je pokojnejším predĺžením Costa Bravy. Dlhé piesočnaté pláže tu už nie sú rušené skalami najrôznejších tvarov. Centrom je mesto Calella vzdialené od Barcelony iba 50 kilometrov. Patria k nemu tri kilometre pláží, ktoré si svojou čistotou vyslúžili ocenenia Európskej únie. Modrou vlajkou sa môžu chváliť už osem rokov.

Ak budete tráviť dovolenku v okolí Costa Brava, bola by škoda neurobiť si výlet do kláštora Montserrat, alebo si pochutnať na stredovekej večeri na hrade Valltordery. Kláštor Montserrat patrí benediktýnom a význam získal najmä preto, že je tu uložená socha patrónky Katalánska. Leží na vápencovom kopci a naskytne sa Vám z neho výhľad na prekrásnu katalánsku krajinu.