Gran Canaria je najživšií a tretí najväčší kanársky ostrov. Svojim návštevníkom ponúka dych Afriky i kolorit stredomoria. Zelené údolia, palmové háje, hory, skaly, púšte i preslávené duny dosahujúce výšky až 30 metrov, patria k jeho hlavným atrakciám. Na juhu ostrova nájdete rekreačné strediská, módne pláže, vodné športy a prechádzky na ťavách. Vo vnútrozemí objavíte lesnatú krajinu a zelené svahy, na severe potom kanárske borovice, rozmanité ovocia, banánovníkové plantáže aj rybárske dedinky. Ostrov Gran Canaria odporúčame milovníkom aktívnej dovolenky (tenis, golf, vodné športy, horská turistika).

Najnavštevovanejší z Kanárskych ostrovov ostrov Gran Canaria leží v Atlantickom oceáne asi 900 km vzdušnou čiarou od pobrežia Portugalska. Na ostrove platí západoeurópsky čas, takže si po prílete posuňte hodinky o 1.hodinu dozadu. Na Gran Canarii je veľké sucho a prší tu asi 10 dní v roku. Zrážky sú typické najmä pre zimné obdobie.

Čo sa týka krajiny na Gran Canarii, vo vnútrozemí objavíte zelené údolia a palmové háje, banánovníkovej plantáže, ale tiež vysoké skaly a hory, ktoré sú čiastočne zalesnené (rastie tu kanárska borovica), ale často sú holé a vyprahnuté. V uliciach miest a rekreačných stredísk rastie veľké množstvo rôznych paliem a kaktusov.

Zaujímavé dovolenkové destinácie na Gran Canarii

Playa del Inglés

Playa del Inglés je hlavné a najväčšie prázdninové stredisko ostrova. Je situovanej na jeho južnom cípe v blízkosti známych dún. Stredisko prekypuje denným i nočným životom. Je tvorené súvislým pásom hotelov, aparthotelov, vilových štvrtí, obchodných centier, diskoték i reštaurácií. Pozdĺž strediska prebieha známa prímorská promenáda, na ňu nadväzujú nádherné piesočné duny, ktoré každú hodinu menia svoj tvar. Za nimi je široká 6 km dlhá piesočná pláž. Transfer z letiska trvá asi 45 minút.

San Agustín

San Agustín je menšie dovolenkové stredisko, ktoré bezprostredne nadväzuje na Playa del Inglés. Má vlastnú, trochu komornú piesočnatú pláž. Stredisko je zasadené do zelene romantického pahorku nad morom. Aj tu nájdete niekoľko hotelov aj apartmánov a dokonca aj kasíno. Transfer z letiska trvá asi 40 minút.

Maspalomas

Turisticky najobľúbenejšia časť ostrova sa volá Maspalomas, nachádzajúca sa na juhu Gran Canarie. Zaujímavosťou tohto miesta sú piesočnaté duny Dunas de Maspalomas, na ktorých nájdete piesočnú pláž 2 700 m dlhú a 100 m širokú. Transfer z letiska trvá asi 50 minút.

Taurito

Taurito je pokojné, ale turisticky veľmi obľúbené dovlenkové letovisko na západnom pobreží ostrova. Toto miesto sa vyznačuje nejteplešjím počasím na ostrove. Jedná sa o menšiu zátoku s vlastnou piesočnou plážou a niekoľkými hotelovými komplexmi. Vzdialenosť k najkrajšiemu prístavu - Puerto de Mogán, ktorému sa hovorí kanárske Benátky, je iba 5 km. Transfer z letiska trvá asi 60 minút. Neďaleko sa nachádza Playa Amadores.