Ostrov Fuerteventura je považovaný za jeden z najkrajších z celých Kanárskych ostrovov. Hovorí sa mu tiež rajský ostrov, pretože tu turisti trávia dovolenku ako v raji. Je tu až 152 pláží, ktoré spolu tvoria až jednu pätinu celej plochy ostrova. Pláže su na Fuerteventure čisté a posiate svetlým pieskom.

Pôvodní obyvatelia ostrova, takzvaní Mahos, prišli zo severnej Ameriky a prezývali ich podľa ich obuvi z kozej kože. Kozy síce prežili až dodnes, zato Mahos takmer vymreli. Na ostrove je dodnes viac kôz než ľudí.

Napriek tomu, že Fuerteventura oficiálne patrí pod Španielsko, od roku 1982 má vlastnú autonómiu. Aj vďaka mimoriadnej pohostinnosti miestnych ľudí je turistický ruch ich hlavnou zárobkovou činnosťou. Fuerteventura bola turistami objavená už v 60.rokoch minulého storočia, čoskoro po vybudovaní medzinárodného letiska.

Väčšina najlepších pláží sa nachádza na severozápadnom pobreží okolo prírodného parku Dunas de Corralejo a na južnom poloostrove Jandia. Milovníci samoty si tu takisto prídu na svoje. Okrem vychýrených pláží je tu množstvo ďalších krásnych miest, kde sa veľa ľudí nepohybuje.

Kontinuálne počasie s veľmi príjemnými teplotami po celý rok spôsobuje, že aj teplota vody je tu celoročne nadmieru príjemná. V letných mesiacoch dosahuje okolo 22 °C a v zime „len“ 17 °C.

Pohľady na ostrov sú skutočne nádherné. Zatiaľ čo popri pobreží sa dvíhajú strmé sopečné pohoria s hlbokými priepasťami a terasovité polia, vo vnútrozemí sa striedajú zelené údolia s vyprahnutými planinami a autentickými dedinkami. Charakter vegetácie dotvárajú ďatlové palmy, kaktusy a aloe vera.

Za svoj názov vďačí Fuerteventura slávnemu normandskému objaviteľovi menom Jean de Béthencourt, ktorý keď objavil ostrov, údajne vykríkol: "Que forte aventura!", čo znamená "To je ale dobrodružstvo!". A ostrov ponúka skutočne dobrodružnú dovolenku. So športom na tomto ostrove sa totiž spája najmä windsurfing. Fuerteventura so svojimi častými silnými vetrami, je totiž pre tento druh športu priam stvorená.