Kanárske ostrovy - dovolenka v Španielsku

Kanárske ostrovy patria medzi najobľúbenejšie ostrovné destinácie, kde sa vďaka stálemu počasiu môžete celý rok kúpať, potápať, prevádzkovať vodné športy, jazdiť na výlety, užívať si teplého počasia, hrať golf. Prejdite sa piesočnými dunami ostrova Gran Canaria, vyskúšajte obľúbené pláže a výlet na najvyššiu sopku Pico de Teide na ostrove Fuerteventura, zahrajte si golf v golfovom raji na Tenerife alebo navštívte Národný park Timanfaya na ostrove Lanzarote.

Kanárske ostrovy sú súostrovie pri afrických brehoch, ktoré láka svojou blízkou exotikou. Ležia neďaleko od severozápadného pobrežia Afriky, politicky však patria Španielsku. Všetky ostrovy sú sopečného pôvodu a veľká časť sopiek je stále činná.

Kanárske ostrovy tvorí sedem hlavných ostrovov (Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote, La Gomera, La Palma, Fuerteventura, El Hierro) a šesť malých ostrovčekov Graciosa, Alegranza, Lobos, Montana Clara, Roque del Oeste a Roque del este, prevažne sopečného pôvodu (jediný obývaný je La Gracioza). Pomenovanie Kanárske ostrovy pochádza z latinského slova Canis = pes. Pôvodný obyvatelia sa nazývajú Guančovia, ktoré boli však v čase španielskeho dobývania úplne vyhubení.

Najväčšim a najnavštevovanejším z Kanárskych ostrovov je ostrov Tenerife. Vystúpiť tu môžete na najvyššiu horu celého Španielska, Pico del Teide, s výškou 3718 m.n.m. Za návštevu stojí aj národný park Teide a lávová jaskyňa Cueva del Viento.

História tejto známej turistickej destinácie je spojená s nordickým národom - Guanchami, ktorí sem pricestovali pravdepodobne z Egypta. S ním ich spájali aj mnohé kultúrne charakteristiky, napríklad mumifikáciu svojich  mŕtvych. Ďalšie dôkazy naznačujú, že mali vplyv aj na kultúru v Strednej a Južnej Amerike, kam sa dostali po prekonani Atlantického oceánu. Predpokladá sa, že Guanchovia na Kanárske ostrovy prišli okolo roku 1 300 pnl.

Kanárske ostrovy sú rajom pre milovníkov golfu. Nachádza sa tu 24 kvalitných ihrísk, ktoré možno vďaka stabilnému počasiu využívať celoročne.

Názov Kanárske ostrovy pochádza z latinského canis (vlk, čiže psovitá šelma). Pomenovanie pravdepodobne dostali po plemene divokých psov, ktorí ešte v dnešnej dobe, vo veľmi minimálnom počte, na ostrovoch žijú. Oficiálne patria Kanárske ostrovy k Španielsku, ale oproti kontinentu majú určité výhody. Napríklad sú oslobodené od niektorých daní, a preto sú tu napríklad ceny za tovar veľmi príjemné. Dovolenka na Kanárskych ostrovoch vás iste príjemne naladí.

Na Kanárskych ostrovoch je veľmi úrodná vulkanická pôda. Aj preto tu nájdete rozmanitú subtropickú i stredomorskú vegetáciu.