tenerife

Ostrov Tenerife je prozaicky povedané kráľom, nekorunovaným kráľom Kanárskych ostrovov. Ostrov je sídlom vlády i centrom vzdelania. Tenerife láka turistov na krásne pláže a možnosť aktívneho trávenia dovolenky. Jedná sa s rozlohou 2 034 kilometrov štvorcových o najväčší ostrov z Kanárskeho súostrovia. Leží rovnako v severnej časti Atlantického oceánu, zhruba medzi Gran Canaria a La Gomera, v strednej časti súostrovia.

Keď sa pozriete na mapu, zistíte, že tvar ostrova je viacmenej hrboľatý trojuholník po obvode meracej 269 km. Na ostrove žije okolo 850 000 obyvateľov. Hlavným mestom Tenerife je Santa Cruz de Tenerife a ostrov patrí do rovnomennej provincie. 

Tenerife je sopečný ostrov so sopkou Pico de Teide. Sopka je vysoká 3718 metrov nad morom, od úpätia na dne oceánu meria približne 7000 metrov. Je najvyššou horou Španielska a súčasne aj všetkých ostrovov v Atlantickom oceáne. Ak vezmeme do úvahy aj podmorskú výšku, je Pico de Teide tretia najvyššia sopka na svete. Zatiaľ posledný výron lávy bol zaznamenaný v roku 1919.

Pôvodným etnikom bol kmeň Guančov, ktorý tu pokojne a šťastne žil celé stáročia aj bez devíz vyplývajúcich z dnešného rozvinutého cestovného ruchu. Tým časom však už odzvonilo. Tenerife, v etymologické preklade "Biela Hora", je jedným najvýznamnejších turistických centier Španielska a príjmy z cestovného ruchu živí väčšinu obyvateľov ostrova.

Najdôležitejším prístavom je hlavné mesto Santa Cruz de Tenerife, ktoré je zároveň druhým najväčším mestom celého súostrovia, jedným z dvoch hlavných miest ostrovov a sídlom vlády. Ostrov je tiež centrom vzdelania, pretože sa tu nachádza Univerzita La Laguna založená v roku 1792.

Tenerife sa pyšne predvádza svoju najkrajšou plážou Las Teresitas, kam bol dovezený piesok z pevniny, konkrétne z miesta najpovolanejšieho - africkej Sahary. Na poli zábavy hrá prím bujarý festival, ktorý je druhým najväčším na svete, hneď po tom v Riu. Rastie tu taktiež najstarší dračí strom, ktorý je starý viac ako tisíc rokov.

K symbolu Tenerife určite patrí dračí strom drago (druhohorná fosília s miazgou, ktorá bola pôvodnými obyvateľmi používaná na balzamovanie) a unikátne tajinaste (rastliny rastúce na Teide). Na ostrove Tenerife nájdete porasty pínií, opuncií (jedlé kaktusy neodporúčame trhať holými rukami), rozsiahle banánové plantáže. Originálnym darčekom je kvet "papagájovitej rastliny" strelície.

Podnebie a počasie na Tenerife

Podnebie na Tenerife je ideálne vo všetkých ročných obdobiach a býva často nazývaný ostrovom večnej jari. Značný rozdiel je medzi severom (vlhký, daždivý, zelený) a juhom (suchý a horúci) ostrova. Priemerné teploty na Tenerife sú v lete medzi 24 a 30 ° C, v zime 18 a 27 ° C v tieni. Dvakrát až trikrát do roka veje niekoľko dní horúci vietor zo Sahary nazývaný "Calima".

Možnosti športového vyžitia na Tenerife

Golf a golfové ihriská

Ostrov Tenerife ponúka aj vynikajúce celoročné podmienky pre hráčov golfu. Na juhu ostrova je niekoľko golfových ihrísk, z nich najznámejšie je Golf De Sur - ihrisko s 27 jamkami a s klubovňou, reštauráciami a ďalšími zariadeniami. Je len pre hráčov s oficiálnym handicapom (muži 28, ženy 36).

Na ostrove Tenerife sú organizované i medzinárodné turnaje. Ďalšie ihriská nájdeme v Costa Adeje, Las Americas, Amarila Golf, Golf de Sur - všetky majú 17 jamiek. Deväťjamkové golfové ihrisko je potom neďaleko Guazy. Na severovýchode ostrova Tenerife pri letisku Los Rodeos je potom ešte ďalšie 18-jamkové ihrisko.

Paragliding

Ak patríte medzi tých dovolenkárov, ktorí sa venujú bezmotorovému lietaniu, tak ostrov Tenerife je vďaka svojim horám i pre tento šport ideálnym miestom na strávenie dovolenky. Na tento účel tu slúži množstvo základní, odkiaľ denne štartuje veľa nadšencov tohto športu, ktorým sa otvoria úchvatné pohľady z vtáčej perspektívy na krásy ostrova Tenerife.

Tenis

Betónových tenisových kurtov je na ostrove Tenerife skutočne veľké množstvo a je tiež možné si bez problémov zakúpiť i prenájom kurtu v cene od 4,5 Euro za hodinu. Tiež je možné si dohodnúť aj zapožičanie rakiet a tenisových loptičiek.