Turecké letovisko Kusadasi neuskopojí tých, ktorí hľadajú dlhokánske pláže so svetlým pieskom. Pláže sú síce kratštie, ale nachádzajú sa tu malebné lagúny a breh sa zvažuje len mierne, takže sa tu môžu kúpať aj menšie deti. Vlny tu tiež nie sú príliš veľké, takže aj tí, ktorí sa obávajú kúpania v mori kvôli vlnám, si tu užijú dovolenkové kúpanie naplno.

Samotné mesto Kusadasi je malým tureckým Las Vegas. Za súmraku sa premieňa v mesto neónov, kde pulzuje život. Málokto by pri pohľade na pulzujúce Kusadasi hádal, že sa nachádza v moslimskej krajine. Z prístavu je možné si urobiť výlet na neďaleký ostrov Samos patriaci Grécku.

Ako to vyzerá s cenami v tomto letovisku? Kusadasi nie je nijako drahé, nenájdeme tu ani príliš päťhviezdičkových hotelov. Ak máte radi nočný život a nevadia Vám menšie pláže, určite si v Kusadasi dovolenku užijete. Blízke okolie mesta ponúka širokú paletu pamiatok. Prvá z nich je bezpochyby Efez, známe antické mesto, ktoré patrilo Grécku. Efez je dnes rozsiahlym komplexom, kde si môžeme prezrieť všetko od meštianskych domov, cez toalety, nevestinec, až po kresťanský kostol alebo grandiózny amfiteáter.

Neďaleko Efezu sa nachádzal jeden zo siedmich divov sveta - Artemidin chrám. V efezskom areáli by ste ho však hľadali márne. Jediný stĺp, ktorý z chrámu ostal je na spozorovanie v neďalekom meste Selcuk. Ak čakáte veľkolepú pamiatku, budete asi sklamaní. Jediný antický stĺp sa nachádza pri bažinatom rybníčku. Zvyšné kamene boli rozobrané na stavbu obydlia a iných budov. Trochu ironický koniec jednej z najkrajších svetových stavieb svojej doby...

Vedeli ste, že...? Mária, matka Ježiša Krista skonala v týchto končinách, v malom kamennom domčeku neďaleko Efezu? Dnes je tento domček pútnickým miestom s neuveriteľnou atmosférou a navyše tu pramení údajne liečivá voda...