Bulharský Nesebar (či Nesebr) je tak úchvatným mestečkom, že tí, ktorí si nezabezpečia dovolenku priamo v ňom, sem jazdia na pravidelné zájazdy. Celá časť starého "Mesta umelcov" je chráneným kultúrnym dedičstvom UNESCO. Ideálne podmienky pre kúpanie sú nedaľeko - v tzv. Novom Nesebare.

Nesebar leží na malom polostrove a s pevninou je spojený 400 metrov dlhou hrádzou. Pohodlne z neho dôjdete na Slnečné pobrežie a na kilometre dlhú Slnečnú pláž. Nesebar je plný malých krivoľakých uličiek, stále fungujúcich kostolíkov s jedinečnými freskami i historických unikátov, akými sú napríklad zvyšky pôvodných kúpeľov. Z Nesebaru je možné priame autobusové spojenie do 35 km vzdialeného Burgasu.

Hoci je Nesebar malý a možno ho skrz naskrz prejsť za pár hodín, objavovaním tunajšej histórie (napr. za byzantskej éry) môžu návštevníci stráviť aj niekoľko dní. Dá sa ísť po vlastnej osi a v niektorej z miestnych krčmičiek obedovať z mora čerstvo ulovené ryby, alebo využiť služieb sprievodcu. Tunajšie pôvodné drevené domčeky sú veľakrát v interiéroch premenené na penzióny a možno bývať priamo v nich. V tunajšom archeologickom múzeu "býva" napr. aj bohyňa čarodejníc, menovky u exponátov sú v angličtine. Nesebar je doslova pretkaný desiatkami menších galérií, na mininámestiach postávajú a hrajú miestni hudobníci, ktorí dozaista spestria Váš dovolenkový večer.

Vedeli ste, že Nesebar je nositeľom Modrej vlajky za čistotu prostredia a hoci je možné sa vykúpať priamo v starej časti mesta, na dlhú piesočnú pláž sa oplatí vydať o pár krokov ďalej - do Nového Nesebaru, ktorý priamo prilieha ku slnečnému pobrežiu.