Albena je najluxusnejšie bulharské letovisko, ideláne na strávenie letnej dovolenky. Nájdete ho asi 30 kilometrov severne od mesta Varna. Prímorské stredisko Albena bolo slávnostne otvorené v roku 1969 ako umelo vytvorené mestečko s luxusnými hotelmi. Rad týchto hotelov leží na miestnej úchvatnej piesočnej pláži, ktorá je dlhá takmer 5 kilometrov a široká 150 metrov.

More je pozdĺž pobrežia pomerne plytké a do vzdialenosti 100 metrov od brehu len málokedy presiahne hĺbku 160 centimetrov. Dnes sa v Albene nachádza 43 hotelov ohodnotených dvoma až štyrmi hviezdičkami. Veľké hotelové komplexy na pláži sú stavané tak, aby väčšina izieb mala výhľad na more. Izby, ktorých balkóny mieria na opačnú stranu, Vám ponúknu výhľad na neďalekú prírodnú rezerváciu Bolata (Baltata) - vzácna kombinácia lužného lesa, zaplaveného morskou vodou. Drvivá väčšina ubytovacích kapacít v Albene má vlastný bazén a často aj fitness centrá, tenisové kurty alebo salóny krásy. 

Albena je často označovaná ako najviac turisticky prívetivé letovisko v Bulharsku. V uliciach mestečka sa na každom rohu nachádzajú orientačné mapky a v tunajších turistických kanceláriách narazíte na ochotný personál hovoriaci niekoľkými svetovými jazykmi. Perfektné služby a krásna pláž aj okolie Albeny sú však bohato kompenzované miestnymi cenami. Reštaurácie v Albene sú dvakrát až trikrát drahšie ako porovnateľné podniky v iných častiach bulharského pobrežia. Než teda vstúpite do lákavo vyzerajúci reštaurácie, je dobré si vonku prezrieť jedálny lístok a urobiť si predstavu o tom aké Vás vnútri čakajú ceny.

V Albene si môžete vychutnať tradičné bulharské jedlá, ale aj jedlá medzinárodnej kuchyne snažiace sa zavďačiť cestovateľom z celého sveta. Niekoľko tunajších podnikov organizuje každý večer aj menší folklórne predstavenia, ktoré sú úplne zadarmo. Viac informácií o týchto reštauráciách Vám poskytne Váš delegát alebo pracovníci v turistickom informačnom stredisku. Pokiaľ si budete chcieť oddýchnuť od dovolenkového ničnerobenia na slnečnej pláži a spoznať trošku z bulharskej kultúry, zavítajte do kultúrneho centra. Tu sa usporadúvajú vystúpenia folklórnych tanečných i hudobných súborov. Menšie deti tu môžu počas dňa navštíviť rozprávkové a kúzelnícke predstavenia.

Vedeli ste, že svoj názov Albena získala podľa hlavnej ženskej postavy z príbehu bulharského spisovateľa Yordana Yovkova.

Na Albenu nadväzujúca chránená prírodná oblasť Bolata (Baltata) je skvelým tipom na nenáročný výlet počas Vašej dovolenky. Tieto vzácne lužné lesy sú domovom pre viac ako 140 druhov rastlín a živočíchov. Bolata je miestom, kde si užijete pokojnú prechádzku mimo zhon a hluk pobrežnej Albeny.

Ľudia vyhľadávajúci fyzicky náročnejšie voľnočasové aktivity si na svoje prídu v miestnom stredisku vodných športov. Prenajať si môžete vodný skúter, či šlapadlo alebo skúsiť parasailing a jazdu na vodných lyžiach. Pre deti i hravých dospelých je k dispozícii jazda na obľúbenom nafukovacom banáne.