Medzi najznámejšie bulharské letoviská patria nepochybne Zlaté piesky so svojou štvorkilometrovou plážou. Letovisko, ležiace 17 km od Varny, ponúka svoju náruč nielen milovníkom pokojnej prírody, ale aj jedincom, ktorí preferujúci zábavu a pestrý spoločenský život. Transfer z letiska vo Varne trvá cca 35 min.

Zlaté piesky patria k severným bulharským letoviskám. Zlaté piesky ležia na zalesnených svahoch, ktoré vytvárajú k pláži zaujímavú kulisu. Pláž je dlhá takmer 4 km a ako už napovedá názov - piesok je na nej naozaj zlatistej farby. Skoro celú pláž kopírujú hranice národného parku, ktorý tiež nesie názov Zlaté piesky. Vstup do mora je napred trochu rýchlejší (strmý) a potom je hĺbka tak do 1,5 m.

Dlhý plážový pruh, ktorý miestami dosahuje šírku až cez 100 m, má zlatistý kremenný piesok, ktorého kúzlo iste pocítite. Letné bulharské more je nielen krásne, ale aj príjemne teplé, v lete dosahuje teplota vody až okolo 28 stupňov. V Bulharsku si prídu na svoje milovníci pohodovej dovolenky pri mori i tí, ktorí preferujú aktívnu dovolenku v prírode.

Zlaté piesky sú kvôli svojej prírodnej kráse - priazniej klíme, unikátnemu prírodnému parku, jemnému zlatistému piesku a horúcim prameňom - známe ako perla bulharského Čiernomoria.

Zlaté piesky sa rok od roku rozrastajú a rozširujú svoju ponuku. Za návštevu určite stojí veľký aquapark, niekoľko kúpeľov, fitnesscentier a spoločenských centier. Pokiaľ by Vás omrzelo obiehanie obchodíkov, kaviarní a barov po vlastných nohách, nastúpte do turistického vláčika, alebo zastavte miestnu rikšu. Ak chcete naopak vyraziť na dlhšiu prechádzku zo Zlatých pieskov, vydajte sa do jaskynného kláštora Aladža v skalách nad mestom.

Početné útulné reštaurácie s príjemnou obsluhou a bohatým výberom jedál sú rozmiestnené pozdĺž aleje u malebného lesíka a pobrežia. Za zmienku určite stojí aj miestny aquapark určený všetkým generáciám. Ide nesporne o letovisko s najlepšou infraštruktúrou v celom Bulharsku, ktoré kvalitou a rozsahom služieb i bohatstvom večernej zábavy a nočného života môže smelo súperiť s tými najvyhľadávanejšími miestami v Európe. Iste sa dostatočne počas dovolenky vytancujete na jednej z mnohých diskoték a zábavných podnikov, kde je veľmi rušno až do rána. Ak patríte k športovým nadšencom a najmä tým, ktorých facinuje život pod hladinou, nezabudnite si plutvy, potápačskú masku, šnorchel a kvalitné opaľovacie prípravky. Pláže na Zlatých pieskoch sú udržiavané, krásne a čisté. Atmosféra v tomto dovolenkovom stredisku je uvoľnená a nočný život skutočne bohatý.

Vedeli ste, že Zlaté piesky sú známe aj vďaka svojim liečebným kúpeľom? Vďaka liečivým vlastnostiam tu boli postavené balneologické a fitness centrá, ktoré ponúkajú viac než 100 druhov zdravotných služieb v kombinácii s rôznymi liečebnými a rekreačnými programami.